reklama

BBC: Vznik největší burzovní společnosti v Evropě; protiteroristická razie v Bruselu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Evropě vznikne spojením londýnský burzy London Stock Exchange (LSE) s německou burzovní společností Deutsche Börse největší provozovatel trhů s cennými papíry na území Evropy. BBC si dále všímá toho, že belgická policie podnikla na předměstí Bruselu protiteroristickou razii. Během ní přitom zastřelila ozbrojeného muže. Má jít o státního příslušníka Alžírska Mohameda Belkaida.

Mohlo by vás zajímat

Belgická policie podnikla na předměstí Bruselu protiteroristickou razii na osoby podezřelé z podílení se na teroristickém útoku v Paříži, ke kterému došlo loni v listopadu. Policie zastřelila muže ozbrojeného kalašnikovem. Má se jednat o státního příslušníka Alžírska Mohameda Belkaida. Během přestřelky došlo ke zranění čtyř policistů. Brusel je od teroristických útoků, které si vyžádaly 130 obětí na životech ve vysoké pohotovosti. Belgická média také uvádějí, že policie ve spojitosti s razií stále pátrá po dvou podezřelých osobách.


Londýnská akciová burza London Stock Exchange (LSE) se spojí s německou burzovní společností Deutsche Börse. Obchod převyšující hodnotu 21 miliard liber bude stát za vytvořením největšího provozovatele trhů s cennými papíry na území Evropy. Spojení firem má proběhnout formou výměny akcií. Podmínky určují, že akcionáři LSE budou vlastnit 45,6 procent z ceny nové holdingové společnosti. Akcionáři Deutsche Börse budou na druhé straně vlastnit 54,4 %.


Čínský premiér Li Kche-čchiang uvedl, že Číně i nadále poroste ekonomika. Řekl to v rámci dnešního závěrečného zasedání, v rámci něhož tamní parlament schválil pětiletý plán vytyčený na období mezi lety 2016 – 2020. Ten do roku 2020 počítá s ročním hospodářským růstem pohybujícím se kolem 6,5 až 7 procenty. Analytici toto tvrzení označili za příliš pozitivní. Opatření, které mají podpořit ekonomický růst, mají snížit vysoké zadlužení, zefektivnit řízení státních podniků a reformovat finanční trhy.

Norský masový vrah Anders Behring Breivik vypověděl před norským soudem, že se jej stát snaží podmínkami ve vězení zabít. Breivik ve spojitosti s tím žaluje norskou vládu za porušování zákonů v oblasti lidských práv. Norsko ovšem toto tvrzení popírá. U soudu také řekl, že by bylo lidštější jej zastřelit, než s ním zacházet jako se zvířetem. Breivik v červenci 2011 zavraždil 77 lidí. Ve vládní čtvrti v centru osla nejprve nastražil výbušninu, která zabila 8 lidí. Dalších 69 osob přitom zastřelil na ostrově Utoya.

Na severovýchodě Nigérie ve městě Maiduguri spáchaly dvě ženy sebevražedný atentát na tamní mešitu. Armádní zdroje uvedly, že si útok vyžádal 22 obětí na životech. První z atentátnic se odpálila uvnitř mešity, druhá čekala venku, aby zabila jedince, kteří se pokusili uprchnout. Informace potvrdili očití svědci. Útok si vyžádal také dalších osmnáct zranění. V Maiduguri vznikla radikální islamistická skupina Boko Haram. Ta od roku 2009 zabila 20 tisíc lidí.

Favorit republikánské kandidátky na prezidenta Spojených států Donald Trump zvítězil v klíčových volbách na Floridě. Na druhou stranu prohrál  s rivalem Johnem Kasichem v Ohiu. Trump zvítězil také ve volbách v Illinois a v Severní Karolíně. Favoritka demokratické kandidátky Hillary Clintonová zvítězila na Floridě, v Ohiu, Illinois a Severní Karolíně. Marco Rubio se mezitím vzdal své republikánské kandidatury. Stalo se tak poté, co neuspěl na Floridě, která je jeho domovským státem. Trumpovo vítězství nahání hrůzu republikánské straně. Mnozí vysoce postavení členové republikánské strany se totiž obávají jeho politiky.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Vznik největší burzovní společnosti v Evropě; protiteroristická razie v Bruselu Foto: ČTK/ZUMA/Bruno Fahy

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.