reklama

BBC: Za posledních pět měsíců ceny ropy klesly o 70 %; Al-Džazíra ukončila vysílání v USA

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že ceny ropy za posledních patnáct měsíců klesly o sedmdesát procent. Cena suroviny se poprvé po dvanácti letech na mezinárodních trzích dostala pod třicet dolarů za barel. BBC si dále všímá toho, že arabská televizní stanice Al-Džazíra ukončila po necelých třech letech zpravodajské vysílání ve Spojených státech.

Mohlo by vás zajímat

Cena ropy poprvé po dvanácti letech na mezinárodních trzích krátkodobě klesla pod třicet dolarů za barel. Za posledních patnáct měsíců se tak cena suroviny propadla už o sedmdesát procent. Klesající ceny ropy se dotýkají mnoha ekonomik. Například ruský premiér varoval, že propad cen této komodity možná Rusko donutí revidovat rozpočet na rok 2016.
 
Na jihovýchodě Turecka vybuchla u policejního velitelství bomba nastražená v autě. Budova je v troskách, o život přišlo nejméně pět lidí, dalších nejméně 36 bylo zraněno. Úřady z útoku viní kurdské separatisty. Oficiálně se ale zatím nikdo nepřihlásil. Oblast posledních několik měsíců sužují násilné konflikty. V červenci se tam přestalo dodržovat příměří mezi armádou a kurdskými separatisty.
 
Nejméně dva lidé zemřeli při sérii výbuchů v hlavním městě Indonésie Jakartě. K explozím došlo poblíž královského paláce a kanceláří Organizace spojených národů. Podle svědků po explozích následovala ještě střelba. V Indonésii v minulosti útočili islámští bojovníci.
 
Televizní stanice Al-Džazíra po necelých třech letech končí zpravodajské vysílání ve Spojených státech amerických. Stanici se nepodařilo přilákat dostatečný počet diváků.
 
Čína oficiálně obvinila prominentní právničku hájící lidská práva a jejího manžela. Wang Jü čelí obvinění z podvratné činnosti, za které jí hrozí až doživotí. Oba zadržen jsou už šest měsíců ve vazbě na utajeném místě. Čína v současné době zasahuje proti některým advokátům a jejich asistentům. Tento týden bylo zadrženo kvůli podobným obviněním už nejméně sedm dalších osob.
 
Argentina obnovila jednání se zástupci amerických hedgeových fondů, které nakoupily její dluhy poté, co země v roce 2001 zbankrotovala. Fondy následně nepřistoupily na podmínky restrukturalizace dluhu. Argentina chce koncem měsíce předložit novou nabídku. Snaží se s investory dohodnout na ukončení právního sporu, který jí už více než deset let brání půjčovat si peníze na mezinárodních trzích.
 
Stotisícové město Flint v americkém Michiganu čelí krizi kvůli zamořené pitné vodě. V postižené oblasti je lidem distribuována balená voda a filtry. Město změnilo zdroj vody ve snaze ušetřit peníze. Ze starého potrubí se ale do vody určené k pití dostalo olovo.
 
 
Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Za posledních pět měsíců ceny ropy klesly o 70 %; Al-Džazíra ukončila vysílání v USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.