reklama

BBC: Za teroristickými útoky v Ankaře stojí kurdští teroristé; únos japonského novináře

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že za nedělními teroristickými útoky v Ankaře stojí teroristická skupina Svobodných kurdských sokolů. BBC si dále všímá videa s pohřešovaným japonským novinářem Jumpeiem Yasudou, které se objevilo ve středu na Facebooku. Podle japonských médií jej drží odnož radikální islamistické organizace Al-Káida syrská skupina an-Nusrá.

Mohlo by vás zajímat

Za nedělními teroristickými útoky v Ankaře stojí teroristická skupina Svobodní kurdští sokoli. Bombový útok si vyžádal 37 obětí na životech. Útok měl být reakcí na vojenské operace Turecka namířené proti kurdskému jihovýchodu země. Německo v reakci na bezprostřední hrozbu dalšího bombového útoku uzavřelo v Ankaře své velvyslanectví. Turecké úřady hned zpočátku vinu za útok připisovaly Straně kurdských pracujících (PKK). Důvodem podle nich měla být odveta za pondělní nálety směřující na cíle strany na severu Iráku.

Prezidentka Brazílie Dilma Rousseffová včera jmenovala bývalého prezidenta Luize Inácia Lulu da Silvu za šéfa své vlády. Brazilci kvůli tomu zahájili v několika městech protesty namířené proti tomuto kroku. Pořádková policie v hlavním městě Brasília před prezidentským palácem použila proti demonstrantům pepřový sprej. Lula da Silva je v současné době vyšetřován ve spojitosti s hlavním korupčním skandálem v Brazílii. Bývalý prezident obvinění ze zapojení do praní špinavých peněz popírá a uvádí, že jsou motivována snahou zabránit mu, aby v roce 2018 opět kandidoval na prezidenta.

Lídři Evropské unie se sejdou, aby se pokusili dokončit dohodu s Tureckem, která pomůže zmírnit uprchlickou krizi. Předseda Evropské rady Donald Tusk připouští, že řada otázek zůstává ještě nevyřešena. Plán navrhuje, aby byli všichni přistěhovalci, kteří se dostanou do Řecka, okamžitě navráceni zpět do Turecka. Turecko poté za každého navrátilce pošle do Evropské unie jednoho Syřana. Německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala mezitím členské státy EU, aby se ve větší míře zapojily do řešení migrační krize.

Na Facebooku se ve středu objevilo video s pohřešovaným japonským novinářem Jumpeiem Yasudou. Japonská média uvádějí, že jej zajala džihádistická skupina an-Nusrá. Jde o syrskou odnož Al-Káidy, která již v minulosti zavraždila zahraniční rukojmí. Některé osoby ovšem vyměnila za výkupné nebo jiné vězně. Japonská vláda potvrdila, že na videu je skutečně Yasuda. Novinář se pohřešuje od července loňského roku, kdy vstoupil na území Sýrie.

Jihoafrická republika riskuje, že se promění v mafiánský stát. Varoval před tím vysoký představitel vládnoucí strany Gwede Mantashe. Řekl to v souvislosti s rostoucím tlakem na tamního prezidenta Jacoba Zumu, který je obviňován z korupce, klientelismu a nekompetentností.. Hlavní opoziční strana nyní požaduje, aby Zuma vyjádřil k tomuto obvinění své stanovisko. Mantashe je třetí nejmocnější osobou řídícího Afrického národního kongresu a jeho komentáře naznačují, že Zuma ztrácí důvěru vlivných členů strany. Jihoafrická republika se potýká se zhoršující se hospodářskou situací.

Katar propustil z vězení básníka Mohammeda al-Ajamiho, který byl od roku 2011 uvězněn za uražení bývalého emíra. Vězení si také zasloužil za to, že naléhal na svržení tehdejší vlády. Na svobodu se dostal podle jeho rodiny v úterý večer. Milost mu udělil současný emír. Ajami byl původně uvězněn na doživotí. V roce 2013 mu byl trest snížen na 15 let. Na stranu Ajamiho se postavily některé lidskoprávní organizace, mezi které patří například Amnesty International.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Za teroristickými útoky v Ankaře stojí kurdští teroristé; únos japonského novináře Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Whisky je nákladná, ale velmi výnosná investice

    Byznys ·

    Za loňský rok se na britských ostrovech prodalo téměř o třetinu více lahví whisky a jejich celková hodnota vyskočila meziročně o čtvrtinu na rekordní úroveň 9,5 milion…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.