reklama

BBC: Zatmění Slunce v oblasti Pacifiku a Indonésii; Savčenková před ruským soudem

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že miliony lidí v Indonésii a oblasti Pacifiku zažily úplné zatmění Slunce. BBC si dále všímá toho, že palubní navigátorka bitevního vrtulníku Nadija Savčenková dnes před soudem v Rusku pronese svoji závěrečnou řeč.

Mohlo by vás zajímat

Donald Trump, jeden z republikánských uchazečů o stranickou nominaci na post prezidenta Spojených států amerických, upevnil své vedení. Trump zvítězil v nominačním souboji ve státech Michigan a Mississippi. Na demokratické listině kandidátů zatím vede Hillary Clintonová. Ta zvítězila v Mississippi. V Michiganu překvapivě zvítězil Bernie Sanders. Souboj vítězných kandidátů se odehraje v listopadu.

 

Faktický vůdce Severní Koreje Kim Čong-un prohlásil, že severokorejští vědci vyvinuli jaderné hlavice, které jsou dost malé na to, aby se daly upevnit na střely. Státní média ho zachytila vedle takové údajné zbraně. Na základě dostupných informací zatím není možné toto tvrzení ověřit. Mnozí odborníci se domnívají, že země nemá příslušné technologie. Severní Korea přitvrdila svou válečnou rétoriku v reakci na zpřísnění sankcí. Nové sankce byly odpovědí na nedávno provedené jaderné testy.

 

Miliony lidí v Indonésii a oblasti Pacifiku byly svědky úplného zatmění Slunce. Některé oblasti upadly do naprosté tmy. V určitých částech Asie a Austrálie bylo možné pozorovat částečné zatmění.

 

Slovinsko zavedlo v rámci snahy o uzavření takzvané balkánské cesty z Řecka do západní Evropy na svých hranicích nová omezení pro migranty. Do země nyní budou moct vstoupit pouze uprchlíci, kteří zde hodlají požádat o azyl, a ti prchající před prokazatelnou humanitární nouzí. Na toto opatření reagovalo Srbsko oznámením, že hodlá uzavřít hranice s Makedonií a Bulharskem pro všechny osoby bez platných dokladů.

 

Ukrajinská palubní navigátorka bitevního vrtulníku Nadija Savčenková by dnes před soudem v Rusku měla pronést závěrečnou řeč. Je obviněna ze zabití dvou novinářů v rámci nepokojů na Ukrajině. Obvinění popírá a tvrdí, že jsou politicky motivovaná. Podle jejího tvrzení ji povstalci unesli nejméně hodinu před útokem, při kterém oba ruští novináři zemřeli.  Savčenková se na Ukrajině stala symbolem odporu proti Rusku.

 

Zimbabwe údajně hodlá odškodnit převážně bílé farmáře, kteří přišli o půdu i majetek při státem podporované invazi na farmy. Ta začala v roce 2000. V zemi spustila téměř desetiletou recesi. Informace se objevily navzdory původnímu prohlášení prezidenta Mugabeho, že se žádná odškodnění vyplácet nebudou.

 

V Izraeli přišel podle policie o život jeden americký turista a několik dalších lidí bylo zraněno při sérii útoků na Izraelce v okolí Tel Avivu a Jeruzaléma. Útočníci byli podle policie ve všech případech Palestinci a všichni byli zneškodněni. Od října v sérii útoků zemřelo již nejméně dvacet devět Izraelců. Ve stejném období bylo zabito přes sto osmdesát Palestinců, přičemž se podle izraelských zdrojů mělo jednat většinou o útočníky.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Zatmění Slunce v oblasti Pacifiku a Indonésii; Savčenková před ruským soudem Foto: ČTK/AP/Efrem Lukatsky: Ukrajinci protestují proti uvěznění Savčenkové

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.