reklama

Bilance Bělobrádka: Výdaje na vědu a výzkum vzrostly od roku 2014 o více než 33 %

S pozvolným koncem minulé vlády se nabízí prostor pro její bilancování. Jak to bylo s ohledem na zvyšování veřejných výdajů do vědní oblasti? Pod místopředsedou vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlem Bělobrádkem se podařilo díky lepšímu zacílení finančních prostředků výdaje navýšit od roku 2014 o více než 33 procent. Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz říká, že je to v nominálním vyjádření nárůst o 9 miliard korun. Konkrétní informace zveřejnil Český statistických úřad (ČSÚ). 

Mohlo by vás zajímat

V oblasti výzkumu a vývoje bylo v roce 2016 po přepočtení na celé pracovní úvazky zaměstnáno celkem 65 783 osob. V podnikatelském sektoru pak konkrétně figurovalo 57 procent zaměstnanců, 23 % pracovníků ve vysokoškolském sektoru a 20 % ve vládním (Akademie věd a rezortní výzkumná pracoviště).

Platy mírně vzrostly v roce 2016 učitelům na veřejných vysokých školách a akademickým pracovníkům. Jejich průměrný plat činil 45 482 korun.
Jak se místopředsedovi vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavlu Bělobrádkovi dařilo v konečném soudku? „Především díky lepšímu zacílení finančních prostředků výdaje na výzkum a vědu vzrostly od roku 2014 o více než 33 %, což je v nominálním vyjádření nárůst o 9 miliard korun,“ Řekl Vlk na rádiu Zet.

Podle jeho slov se podařilo rovněž prosadit zásadní strategické materiály. Konkrétně pak jde o Národní politiku výzkumu, vývoje a inovací ČR na roky 2016 – 2020 nebo Národní strategii pro inteligentní specializaci ČR – takzvanou strategii RIS3.

Další důležitý krok představuje budování sítě vědecké diplomacie – v současné době máme 2 vědecké atašé – jednoho v Izraeli a druhého ve Spojených státech amerických.

Někteří kritici poukazují na to, že se několik věcí nepodařilo – zaznamenali jsme problémy s informačním systémem IS VaVaI, dále s hodnocením výzkumných organizací a také se ve staré sněmovně nepodařilo projednat nový zákon o podpoře výzkumu, vývoje a inovací, na kterém se poměrně dost intenzivně pracovalo.

 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s Alešem Vlkem z portálu Vědavýzkum.cz. Mnohé další zajímavé informace se dozvíte v nahraném rozhovoru v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet 

 

Bilance Bělobrádka: Výdaje na vědu a výzkum vzrostly od roku 2014 o více než 33 % Foto: Wikimedia Commons: Pavel Bělobrádek

reklama

Další články

  1. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

    Společnost ·

    Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.