reklama

Bowie, Rickman a nyní Prince. Proč letos umírá tolik osobností?

Rok 2016 si odepsal pouhé čtyři měsíce, ale už nyní si připsal úmrtí velkého množství známých osobností. V druhém lednovém týdnu zemřel zpěvák David Bowie. O týden později nás pro změnu opustil herec Alan Rickman. Tento týden se zase svět zahalil do smutečního purpurového závoje kvůli smrti zpěváka Prince. Zpravodajský server BBC přinesl možné odpovědi na otázku, proč roste počet úmrtí velkých osobností.

Mohlo by vás zajímat

Podle editora nekrologů z BBC Nicka Serpella jsou letošní úmrtí významných osobností „fenomenální“. Při pohledu do základních statistik je více než zřetelný vzestupný trend. Serpell připravuje pro televizi, rozhlas i internetovou mutaci BBC nekrology slavných osobností. Počet těchto smutných zpráv poukazuje na to, že úmrtí celebrit skutečně přibývá. BBC Radio 4 uvádí, že v období mezi lednem a březnem 2012 zemřelo „pouze“ 5 významných osobností. Ve stejném období letošního roku jde o 24. Jedná se tak o téměř pětinásobný nárůst.

Do této nelichotivé statistiky nejsou přitom započítána dubnová úmrtí, kdy zemřeli například americký zpěvák Mele Haggard, bývalý pašerák drog Howard Marks a tento týden již zmiňovaný Prince.

Na začátku každého roku vydá kontroverzní internetový portál Deathlist.net vždy seznam padesáti pravděpodobných úmrtí. Jde o morbidní statistiku, jež se ovšem vždy částečně naplní. Letos portál zveřejnil padesát jmen. Pět osobností, které se objevily na seznamu, již skutečně zemřelo.

Proč tomu tak je a z jakého důvodu umírá tolik významných osobností? Podle Serpella je to tím, že celebrity z šedesátých let oslavují své 70 narozeniny. Dalším důvodem je skutečnost, že na světě je oproti minulosti mnohem více celebrit. Dříve šlo podle BBC především o osobnosti z kin. V minulosti obdivovala společnost herce v kinosálech. Televize nebyla ještě běžná a neexistoval internet.

V průběhu příštích deseti let bude z toho důvodu tento trend pokračovat. Bývalé celebrity se dostanou k hranici 80 let. Tato teorie přitom nepočítá s překvapivým úmrtím v brzkém věku. Zpěvák Prince zemřel například v pouhých 57 letech.

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Bowie, Rickman a nyní Prince. Proč letos umírá tolik osobností? Foto: ČTK/AP/Andres Kudacki: Smrt Prince zasáhla celý svět

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.