reklama

Brazílie se obává zhoršení cestovního ruchu kvůli viru zika. V ohrožení jsou i olympijské hry

Brazílie čelí největší ekonomické krizi od roku 1930. K tomu všemu se nyní přidala hrozba nového viru zika, který šíří komáři Aedes aegypti, jež přenášejí i horečku dengue. Brazílie se stala epicentrem tohoto viru ochromujícího mozek novorozenců. Země se navíc obává úpadku cestovního ruchu, což ohrožuje i srpnové olympijské hry v Rio de Janeiru. Informoval o tom zpravodajský portál CNN.

Mohlo by vás zajímat

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve čtvrtek informovala o tom, že na pondělí svolává kvůli viru mimořádnou schůzi. Zika způsobil u tisíce novorozených dětí v Brazílii vrozenou poruchu mozku. Podle některých informací se virus může přenášet v průběhu těhotenství a to krevní transfuzí nebo pohlavním stykem.

Virus vyvolal obavy po celém světě a Brazílie se musí nyní připravit ve spojitosti s tím na možné ochromení cestovního ruchu. Ten přitom podle CNN podporuje desetinu brazilské ekonomiky. Mezinárodní letecké společnosti už nyní umožňují těhotným ženám přeplánovat si lety do jihoamerického regionu.

Největší obavy Brazilců se ale především pojí s nadcházejícími olympijským hrami, které se uskuteční v srpnu v Riu de Janeiru. Ekonomové však mají potíže vypočítat samotný dopad viru zika na cestovní ruch a celkovou ekonomiku země. Epidemie je totiž podle serveru CNN na samém počátku a není jisté, zdali se ji dokáže podchytit nebo se naopak vymkne kontrole. Z toho důvodu je těžké predikovat, zdali opravdu epidemie poznamená i samotný sportovní svátek.

Analytička společnosti Euromonitor Amanda Bourlierová řekla, že klíčovou otázkou je bezpečnost těhotných žen, které nepatří k tradiční skupině cestovatelů.

Mezinárodní měnový fond očekává, že ekonomika Brazílie klesne v roce 2016 o 3,5 %. Země se potýká s velkým množstvím ekonomických problémů, mezi něž se řadí nízká cena komodit, politická nejistota a probíhající vyšetřování korupčního skandálu tamní vládní společnosti Petrobras.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Brazílie se obává zhoršení cestovního ruchu kvůli viru zika. V ohrožení jsou i olympijské hry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.