reklama

Británie není oblíbenou lyžarskou destinací, je ale druhý největší exportér lyží v EU

Velká Británie nepatří mezi oblíbené lyžařské destinace. I navzdory tomu se ale stala druhým největším vývozcem lyží a snowboardů v Evropské unii. Skončila tak v pořadí druhá za Rakouskem, které se může chlubit větším množstvím sněhu. V součtu mají obě dvě země na celkovém vývozu z regionu téměř poloviční podíl. Česká republika je s podílem osm procent na šestém místě. Informace vycházejí z údajů, o nichž v pondělí v rámci Mezinárodního dne hor informoval evropský statistický úřad Eurostat.

Mohlo by vás zajímat

Loni členské státy EU vyvezly celkem 7,3 milionu párů lyží a snowboardů. Nicméně za poslední desetiletí vývoz klesl o 3,3 milionu kusů. Téměř 60 procent, tedy 4,3 miliony kusů, bylo zobchodováno v rámci EU, mimo EU byly vyvezeny tři miliony lyží a snowboardů.

Nejvíce párů lyží a snowboardů vyvezlo Rakousko, a to 2,5 milionu kusů. Na celkovém vývozu tak mělo Rakousko podíl 34 procent. Druhá s podílem 14 procent a více než milionem vyvezených lyží byla Británie. Třetí s velkým odstupem bylo Německo s podílem devět procent a 674 100 kusy. Česká republika na šestém místě, za Bulharskem a Francií, vyvezla 561 700 kusů.

Podrobnější údaje ukazují, že Británie vyváží hlavně běžky. Loni mimo EU prodala 940 000 kusů běžek, což bylo nejvíce ze všech členských zemí, upozornil list Financial Times.

Největším zahraničním trhem jsou pro výrobce z EU Spojené státy. Ty měly na celkovém vývozu do zemí mimo EU podíl 46 procent. Následovalo Norsko, Švýcarsko, Kanada, Japonsko a Čína.

Dobrou zprávou je, že EU si dokáže uspokojit poptávku po lyžích a snowboardech převážně ze svých zdrojů. Loni se v regionu prodalo 4,3 milionu lyží a snowboardů, z toho jen 1,5 milionu se dovezlo ze zemí mimo EU. Více než polovinou se na dovozu podílela Ukrajina, následovaly Čína a Tchaj-wan.

 

 

Zdroj: ČTK

 

Británie není oblíbenou lyžarskou destinací, je ale druhý největší exportér lyží v EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu

  Byznys ·

  Zadlužená kladenská huť Poldi půjde do konkurzu. Dlužníkovi se nepodařilo zajistit další financování, výroba podniku už měsíce stojí. Zhruba stovka zbývajících zaměstn…

 2. Protesty kvůli Jeruzalému pokračují

  Společnost ·

  V arabských zemích o víkendu pokračovaly bouřlivé protesty proti rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa uznat Jeruzalém jako hlavní město Izraele. Demonstrace…

 3. Investice do bitcoinu je extrémně riziková

  Byznys ·

  Investice do digitální měny bitcoin je extrémně nevyzpytatelná a riziková záležitost, rozpětí odhadů budoucí ceny bitcoinu se pohybuje od nuly do desítek milionů korun…

 4. Požáry v Kalifornii páchají rekordní škody

  Společnost ·

  Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 000 hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno by…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.