reklama

Británie vstupuje kvůli brexitu do recese, tvrdí analytici

Rozhodnutí Velké Británie opustit Evropskou unii už začalo stahovat britské hospodářství do mírné recese. Předpokládají to analytici dotazovaní agenturou Reuters. Hrubý domácí produkt Británie by měl podle průzkumu mezi téměř 60 analytiky ve třetím i čtvrtém čtvrtletí klesnout o 0,1 procenta. V příštím roce pak analytici počítají s návratem ekonomiky k mírnému růstu.

Mohlo by vás zajímat

Recese je obvykle definována jako dvě čtvrtletí poklesu HDP za sebou. Před červnovým referendem, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z EU, analytici předpokládali, že britská ekonomika nadále poroste podobným tempem jako ve druhém čtvrtletí, kdy se HDP zvýšil o 0,6 procenta.

„Za recesí bude stát hlavně prudký pokles podnikatelských investic v nadcházejících čtvrtletích,“ uvedl analytik Samuel Tombs ze společnosti Pantheon Macroeconomics. Většina firem podle něj bude s investicemi vyčkávat, dokud nebude mít jasnější představu o podmínkách odchodu Británie z EU.

Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR tento týden odhadl, že britská ekonomika v červenci klesla o 0,2 procenta. Britská centrální banka minulý týden ve snaze zmírnit negativní hospodářské dopady brexitu snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na nové rekordní minimum 0,25 procenta. Oznámila i další opatření na podporu ekonomiky, včetně nákupu vládních dluhopisů.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters předpokládají, že centrální banka v listopadu základní úrok sníží na 0,1 procenta. Guvernér banky Mark Carney nicméně vyloučil možnost zavedení záporných úrokových sazeb, které již používají některé jiné významné centrální banky.

„Carney tak podle mého názoru sděluje, že měnová politika má své limity a že míč je na nyní straně vlády, která by měla uskutečnit příslušná opatření,“ uvedl analytik Peter Dixon z firmy Commerzbank.

Nový britský ministr financí Philip Hammond hodlá své rozpočtové plány představit na podzim. Většina dotazovaných ekonomů podle Reuters předpokládá, že vláda na podzim ohlásí významná rozpočtová opatření na podporu ekonomiky.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie vstupuje kvůli brexitu do recese, tvrdí analytici Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Adidas v USA otevře továrnu ovládanou roboty

    Byznys ·

    Německý výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas otevře příští rok továrnu u amerického města Atlanta, kde budou většinu produkce zajišťovat roboti. Oznámil to člen…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.