reklama

Britové mají podle Barniera dva týdny na vyjasnění postojů k financím

Velká Británie by měla v souvislosti s jednáním o brexitu do dvou týdnů dodat dostatečná vyjasnění svých pozic. Především pak jde o otázku vyrovnání svých finančních závazků. Je to zapotřebí k tomu, aby v polovině prosince mohl summit Evropské unie rozhodnout o posunu rozhovorů do jejich druhé fáze, tedy například k nové vzájemné obchodní dohodě. Novináře o tom v pátek informoval po konci dalšího jednacího kola o odchodu Británie z EU unijní vyjednavač Michel Barnier.

Mohlo by vás zajímat

Vyjednávací týmy se v Bruselu sešly ve čtvrtek už po šesté, poprvé ovšem od říjnového summitu EU, který vyzval k intenzivnějším rozhovorům. Už dopředu ale v pátek Barnier novináře varoval, aby nyní od šéfů vyjednávacích týmů obou stran nečekali velká a zásadní prohlášení.

Uvedl také, že vysvětlení, která Londýn tento týden nabídl v otázce zajištění základních práv občanů EU v Británii po brexitu, jsou dobrým základem pro další práci.

Ostatních 27 evropských zemí chce v rozhovorech s britskou stranou nejprve „dostatečným způsobem“ vyřešit tři okruhy otázek. Kromě práv občanů jde o situaci na hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou, ale hlavně o finanční vyrovnání.

Britové opakovaně ujišťují, že evropští partneři nebudou v důsledku britského odchodu muset doplácet či naopak získávat méně peněz ze stávajícího víceletého finančního rámce EU. „Spojené království dodrží závazky, které na sebe v době svého členství vzalo,“ zdůraznil v pátek britský vyjednavač David Davis. Obě strany podle něj v této věci pokračují v technických jednáních. Podle unijních diplomatů ale dál není jasné, jak se britská strana staví k závazkům, které stávající víceletý finanční rámec do roku 2020 přesahují, například ke společným zárukám za poskytnuté půjčky.

 

 

Zdroj: ČTK

Britové mají podle Barniera dva týdny na vyjasnění postojů k financím Foto: Flickr: Michel Barnier

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.