reklama

Bývalý šéf Trumpovy kampaně žaluje zvláštního vyšetřovatele

Bývalý šéf volební kampaně současné hlavy státu Donalda Trumpa Paul Manafort zažaloval zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, který objasňuje roli Moskvy v předloňských prezidentských volbách v USA. Důvodem má být překračování pravomocí. Ve středu to uvedla agentura Reuters. Žaloba směřuje také na náměstka ministra spravedlnosti Roda Rosensteina, který formálně na Muellerovu práci dohlíží.

Mohlo by vás zajímat

Manafort v rámci ruské kauzy čelí obvinění, že před úřady zamlčel své politické angažmá na Ukrajině, kde před lety působil jako poradce bývalého proruského prezidenta Viktora Janukovyče. Podle amerických zákonů se měl registrovat jako zahraniční agent, což neudělal. Soud Manafortovi, který se cítí nevinen, loni v říjnu uložil domácí vězení. V listopadu se dohodl na kauci, aby mohl domácí vězení opustit.

V občanskoprávní žalobě podané u soudu ve Washingtonu nyní Manafort tvrdí, že Mueller svým rozsáhlým vyšetřováním překračuje své pravomoci, proto by měl být usměrněn. Také Rosenstein, který je zároveň zástupcem nejvyššího státního žalobce, kterým je z titulu své funkce ministr spravedlnosti Jeff Sessions, podle Manaforta překročil své pravomoci, když Muellerovi dal souhlas vyšetřovat cokoli, na co během svého pátrání narazí.

Manafort se tak žalobou snaží nejen omezit Muellerovo pole působnosti, ale také to, aby soud jeho případ zastavil.

Mueller své pátrání nyní soustředí na Trumpovo okolí. Snaží se totiž zjistit, zda jeho blízcí spolupracovníci byli během prezidentské kampaně ve spojení s Moskvou.

 

 

Zdroj: ČTK

Bývalý šéf Trumpovy kampaně žaluje zvláštního vyšetřovatele Foto: ČTK/AP/Andrew Harnik: Paul Manafort

reklama

Další články

  1. Daňová reforma podpoří podle Fedu ekonomiku USA

    Byznys ·

    Americká centrální banka (Fed) doufá v to, že nedávno schválená daňová reforma podpoří tamní ekonomiku. Její představitelé ale nejsou jednotní v tom, jak rychle bude v…

  2. Státní dluh loni vzrostl na 1,62 bilionu korun

    Byznys ·

    Státní dluh loni vzrostl o 11,3 miliardy korun na 1,62 bilionu korun. V rámci středeční tiskové konference to uvedli zástupci ministerstva financí. Na každého Čecha ta…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.