reklama

Celý komoditní trh se dostal do býčího trendu, koncem roku se to podepíše na inflaci

Inflace je na nízké úrovni díky levné ropě. Cena ropy se ovšem odlepila ode dna a nyní dosahuje hodnoty 52 dolarů za barel. Začátkem března přitom byla na úrovni 35 dolarů. Analytik společnost Finlord Boris Tomčiak v pořadu Tržní okénko říká, že ceny komodit začínají stoupat jako celek a dostaly se do býčího trendu. To se přitom může na konci roku podepsat na samotné inflaci.

Další díly pořadu

„Na trhu s komoditami se dějí velmi zajímavé věci. Pokud sledujeme nějaké komoditní indexy, tak celý komoditní trh se dostal do býčího trendu. To znamená, že ceny vzrostly o více než 20 procent. Pokud samotnou ropu porovnáme se začátkem března, tak tehdy stála 35 dolarů. Nyní už stojí 52 dolarů za barel,“ řekl Tomčiak.

Zdražení lze rovněž sledovat i u jiných komodit, mezi něž patří průmyslové kovy nebo sója. V poslední době začíná významně zdražovat i pšenice s cukrem. Zvyšování cen komodit může způsobit vytvoření určitých inflačních tlaků. Podle Tomčiaka se tak stane pravděpodobně až koncem roku. Vše se totiž projeví až na cenách producentů a na samotných cenách pro spotřebitele.

V novém díle pořadu Tržní okénko se probírala i situace na americkém trhu práce. Americká vláda totiž v pátek zveřejnila nepříliš pozitivní výsledky, které výrazně zaostávají za očekáváním analytiků.

„Pracovních míst bylo vytvořeno méně a tím pádem se upravily očekávání do budoucnosti. Trochu se zhoršil ekonomický výhled, a tak se zhoršil i výhled s ohledem na zvyšování úrokových sazeb na území Spojených států,“ uvedl Tomčiak.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Lukáš Kovandy Analytik společnost Finlord Boris Tomčiak , si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Celý komoditní trh se dostal do býčího trendu, koncem roku se to podepíše na inflaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.