reklama

Cena americké ropy se po 12 letech dostala pod hranici 30 dolarů za barel

Cena americké lehké ropy West Texas Intermediate (WTI) se včera poprvé od prosince 2003 dostala pod hranici 30 dolarů za barel. Od začátku letošního roku už ceny ropy klesly o pětinu. Takový vývoj analytiky nutí do rychlého snižování cenových předpovědí. 

Mohlo by vás zajímat

Ropa WTI včera zlevnila až na 29,93 dolaru za barel. Později část ztrát smazala a kolem včerejší 20:20 se prodávala za zhruba 30,20 dolaru. Proti pondělí tak vykazovala pokles asi o čtyři procenta. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu ztrácela zhruba tři procenta a pohybovala se kolem 30,60 USD za barel. Předtím sestoupila až na 30,34 USD.

Trh od začátku roku sráží přetrvávající nadprodukce, ale také obavy o vývoj čínské ekonomiky, která je po Spojených státech druhým největším spotřebitelem ropy na světě. Obavy ohledně Číny se odrážejí také na akciových trzích, které letos zažívají výrazný propad. Včera se ale čínské akcie stabilizovaly.

S vyhlídkou slabé poptávky přitom kontrastují vysoké dodávky suroviny na trh, které vedou ke stále vyššímu převisu nabídky nad poptávkou a ke zvyšování zásob. Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) opakovaně odmítla podpořit ceny omezením těžby. Navíc se předpokládá, že vývoz ropy z Íránu v letošním roce v důsledku odvolání mezinárodních sankcí výrazně poroste.

Tento týden už snížily odhad vývoje cen ropy na letošní rok banky Barclays, Macquarie, Bank of America Merrill Lynch, Standard Chartered nebo Société Générale. Nejpesimističtější je podle agentury Reuters Standard Chartered, která předpověděla, že ceny by mohly spadnout až k deseti dolarům za barel. Na trhu podle ní není žádný zásadní faktor, který by propad zastavil. Propad na úroveň 20 dolarů předpovídají Morgan Stanley, Goldman Sachs, Citigroup a Bank of America Merrill Lynch.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena americké ropy se po 12 letech dostala pod hranici 30 dolarů za barel Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.