reklama

Cena ropy výrazně stoupla, americká WTI zdražila o vice než 12 %

Světové ceny ropy včera výrazně vzrostly, a opustily tak dvanáctileté minimum, na němž se ocitly ve čtvrtek. Například americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) přidala o více než 12 procent. Ke zvýšení napomohly především obnovené spekulace o koordinovaném omezení těžby.

Mohlo by vás zajímat

Cena americké WTI v závěru obchodování vzrostla o 12,3 procenta na 29,44 dolaru za barel. Ve čtvrtek sestoupila až na dvanáctileté minimum 26,05 USD za barel. Za celý týden nicméně o 4,7 procenta klesla.

Severomořská ropa Brent si připsala téměř 11 procent na 33,36 dolaru za barel. Ve čtvrtek sestoupila pod hranici 30 dolarů, díky včerejšímu oživení se ztráta za celý týden snížila na dvě procenta.

Situace na trhu se začala měnit už ve čtvrtek večer, kdy ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhajl Mazrúí podle listu The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) je ochotna spolupracovat na omezení produkce ropy.

„Komentáře ministra energetiky Spojených arabských emirátů nyní tlačí ceny vzhůru,“ poznamenal analytik Hans van Cleef z bankovní společnosti ABN Amro. „Stále se však nacházíme v dlouhodobém útlumu. Na tom se nic nezměnilo,“ dodal.

Ceny ropy se od poloviny roku 2014 propadly o více než 70 procent a za jejich propadem stojí kombinace výrazného převisu nabídky nad poptávkou a slábnoucí růst globální ekonomiky. „Je zjevné, že nadbytečné dodávky přetrvávají, zatímco zásoby se zvyšují,“ uvedl hlavní analytik komoditních trhů v bance SEB Bjarne Schieldrop.

Ruská centrální banka v pátek snížila odhad průměrné ceny ropy pro letošní rok na 35 dolarů za barel, zatímco dosud předpovídala cenu 50 dolarů za barel. V letech 2017 až 2018 počítá prognóza centrální banky s průměrnou cenou 45 dolarů za barel.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena ropy výrazně stoupla, americká WTI zdražila o vice než 12 % Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.