reklama

Cena zlata klesá třetí rok za sebou, letos zlevnilo o desetinu

Hodnota zlata klesala i v letošním roce. Pokles dosáhl zhruba deseti procent. Zlato zlevňuje už tři roky v řadě a v současnosti se jeho cena pohybuje okolo 1060 dolarů (26 240 korun) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Letošní pokles způsobilo více faktorů. Patří mezi ně zejména přetrvávající nízká inflace ve vyspělých zemích a zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Kvůli tomu stoupá kurz dolaru a to investory odrazuje od nákupu zlata. 

Mohlo by vás zajímat

„Fyzická poptávka po zlatě je ve srovnání s říjnem a listopadem i nadále relativně velmi vysoká v zemích Dálného východu, podle toho by tedy zlato mělo být mnohem dražší. Zdá se ale, že je zde tlak ze strany (silného) dolaru, který další růst ceny omezuje,“ upozornil ředitel obchodování ve švýcarské společnosti MKS SA Afshin Nabavi.

Cena zlata prošla od začátku tisíciletí neklidným vývojem. Zájem o tento drahý kov se zvýšil především s nástupem globální finanční krize v roce 2007. Později se jako důvod k nákupu zlata nejčastěji uváděla uvolněná měnová politika centrálních bank a s ní spojené riziko znehodnocení měn.

V roce 2011 se cena zlata vyšplhala až k blízkosti 2000 dolarů za troyskou unci, avšak nepřekročila ji. Růst pokračoval ještě v následujícím roce, pak se ale trh začal rychle propadat. Některé fondy začaly zlato ve svých portfoliích rozprodávat, takže se na trh vrátily stovky tun kovu. To se podepsalo na cenách, které v roce 2013 zaznamenaly největší roční ztrátu za více než 30 let.

Letos se na propadu ceny kovu podílelo především zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Investoři se obávali, že dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA sníží poptávku po zlatě, které žádný úrok nenese. Naděje na zvýšení sazeb v USA mezitím pomáhaly k růstu americkému dolaru. Ten je za celý rok vůči koši měn vyšší asi o desetinu, což zdražuje zlato z pohledu držitelů ostatních měn.

K poklesu cen zlata ale v letošním roce mohla přispět i levnější ropa. Zlato totiž často slouží jako pojistka proti inflaci, kterou táhnou vzhůru právě rostoucí ceny ropy. Trh s ropou je ale už delší dobu přezásobený a ceny suroviny klesají - od poloviny loňského roku se propadly o více než 60 procent.

Vyhlídky na růst cen zlata v současné době nejsou příliš dobré, i když názory mezi analytiky nejsou jednoznačné. Někteří předpovídají, že počátkem roku 2016 by ceny mohly klesnout až na tisíc dolarů za unci, nebo se dostat i pod tuto hranici. Americká centrální banka v prosinci poprvé po téměř deseti letech zvýšila úrokové sazby a zároveň naznačila, že by tento krok mohla v nadcházejícím roce několikrát zopakovat. To by pro výhled vývoje cen zlata nebylo příznivé.

 

 

Zdroj: ČTK

Cena zlata klesá třetí rok za sebou, letos zlevnilo o desetinu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Uprchlíci jsou podle Merkelové šancí pro Německo

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová si myslí, že navzdory mnoha problémům je příchod statisíců uprchlíků pro Německo hlavně příležitostí do budoucna. Řekla to v rámci n…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.