reklama

Česká ekonomika roste nejrychleji v Evropě, hospodářský růst se přelévá do většiny odvětví

Hrubý domácí produkt České republiky ve 2. čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,4 procenta. Vyplývá to z předběžných odhadů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Česká ekonomika tak překonala očekávání analytiků, kteří odhadovali meziroční růst v průměru o tři procenta, a rostla dokonce nejrychleji v Evropě. V porovnání s minulým čtvrtletím hospodářství české hospodářství přidalo 0,9 procenta. I v tomto ohledu předčilo prognózy, které předpovídaly mezikvartální pokles o 0,3 procenta. Podle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové se český hospodářský růst v současnosti přelévá do většiny odvětví.  

Mohlo by vás zajímat

„Mezičtvrtletní růst HDP o 0,9 % je velmi příjemným překvapením. Všeobecně očekávaný mezičtvrtletní pokles se nekonal, výsledky za druhé čtvrtletí výrazně překonaly maxima tržních odhadů. Hospodářský růst se postupně přelévá do většiny odvětví,“ řekla Zamrazilová.

Podle Zamrazilové je možné, že celoroční prognózy budou brzy revidované směrem vzhůru. Důvodem by měl být právě meziroční růst HDP o 4,4 procenta ve druhém čtvrtletí.

V prvním čtvrtletí ekonomika meziročně přidala čtyři procenta a mezičtvrtletně 2,5 procenta.

„Zatímco prudký růst v prvním kvartálu do značné míry podpořil technický faktor spojený s výkyvy ve výběru spotřební daně z tabáku, růst ve druhém kvartálu by již měl zcela odrážet příznivé trendy v ekonomice,“ myslí si ekonom UniCredit Bank Patrik Rožumberský. 

„Ve 2. čtvrtletí si česká ekonomika udržela svůj růst, a potvrdila tak svou rostoucí výkonnost,“ uvedl dnes statistický úřad. Dynamika růstu je podle něj v porovnání s předchozím čtvrtletím rovnoměrnější napříč všemi odvětvími národního hospodářství. Na výdajové straně je růst podpořen jak spotřebou domácností, tak i zvýšenou investiční aktivitou. Rovněž vývoj na trhu práce je pozitivní.

„Pokračování vzestupných tendencí navíc dokládá většina krátkodobých ukazatelů, mezi kterými můžeme vyzdvihnout především údaje o průmyslové produkci a maloobchodních tržbách,“ uvedl Rožumberský. 

Podle dostupných údajů ze stránek ČSÚ je meziroční růst ekonomiky největší od čtvrtého čtvrtletí 2007, kdy ekonomika rostla meziročně o 5,3 procenta.

 

Zdroj: ČTK, Zet

Česká ekonomika roste nejrychleji v Evropě, hospodářský růst se přelévá do většiny odvětví Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.