reklama

„Česká ekonomika v dalších letech nedosáhne takového růstu jako loni,“ říká Jan Fanta z EY

Přesné ekonomické údaje z posledního čtvrtletí roku 2015 sice ještě nejsou do statistik započítány, podle odhadů je ale zřejmé, že Česká republika za sebou má z pohledu ekonomiky výjimečně úspěšný rok. Na pozitivním vývoji se podle vedoucího partnera podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY Jana Fanty výrazně podílely zejména jednorázové vlivy. Fanta proto v dalších letech tak pozitivní výsledky neočekává.

Mohlo by vás zajímat

Růst domácího HDP byl loni největší od finanční krize v roce 2007. Nezaměstnanost se snižuje a nízká zůstává i inflace. Podle údajů Českého statistického úřadu přispěla k růstu ekonomiky ve třetím čtvrtletí celá řada faktorů včetně domácí i zahraniční poptávky. Jan Fanta ovšem tvrdí, že je za tím i celá řada jednorázových vlivů.

„Velký jednorázový efekt je tam dočerpávání investic z fondů EU, kdy skončilo programové období 2007-2013. Ten loňský rok byl poslední, kdy bylo možné tyto fondy dočerpávat a hojně se toho využívalo,“ vysvětlil Fanta na rádiu Zet. I když evropské peníze budou přicházet díky novému programovému období do České republiky i nadále, bude stát podle Fanty s čerpáním peněz zpočátku obezřetnější. „Čerpání dotací se akceleruje směrem ke konci a po konci toho období.“

Jako další krátkodobý vliv zmínil Fanta nízkou ceny ropy, které pomáhaly zvyšovat spotřebu domácností. „Nízká cena ropy způsobila, že domácnosti mají mnohem více peněz a mohou mít tudíž mnohem větší spotřebu. Ta spotřeba roste tempem zhruba tři procenta.“

Právě proto ale Fanta nepředpokládá, že by se dlouhodobě tato situace udržela. „V tomto roce tempo růstu klesne zhruba ke 2,5 procentům, protože skončí právě ty jednorázové vlivy a ani v dalších letech neočekáváme, že by se růst měl od těch 2,5 procent zvednout,“ předpověděl Fanta. Zároveň ale dodal, že hodnotí českou ekonomiku jako stabilní a počítá s tím, že bude stabilní i do budoucna. „Myslím si, že jsme takový ostrůvek stability v rámci regionu i Evropské unie,“ uvedl.

 

Celý rozhovor s vedoucím partnerem podnikového poradenství a řízení rizik společnosti EY Janem Fantou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Česká ekonomika v dalších letech nedosáhne takového růstu jako loni,“ říká Jan Fanta z EY Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.