reklama

Česká republika poprvé přeskočila evropský průměr výdajů na výzkum a vývoj

Intenzita výzkumu a vývoje v České republice dosáhla loni díky podnikatelským zdrojům téměř dvou procent HDP. Česko tak tímto podílem výdajů poprvé přeskočilo průměr Evropské unie a například i Velkou Británii a Irsko.

Mohlo by vás zajímat

Výdaje na výzkum a vývoj loni činily 77,9 miliard korun a oproti roku 2012 vzrostly o osm procent (o 5,5 miliardy). Na rozdíl od předchozích dvou let, kdy rostly výrazně především veřejné a zahraniční zdroje, se na růstu výdajů v roce 2013 podílely z velké části podnikatelské zdroje, uvedl dnes Český statistický úřad na tiskové konferenci.

„Není to tak výrazný nárůst, jako v předchozích letech, ale v porovnání s ostatními státy poměrně slušný. Za tři roky se výdaje na výzkum a vývoj zvýšily o polovinu a od roku 2005 dokonce dvakrát,“ řekl ČTK vedoucí oddělení statistiky výzkumu, vývoje a informační společnosti ČSÚ Martin Mana. V absolutních výdajích na výzkum a vývoj se podle něj Česko drží v evropském srovnání v lepším průměru a je na 13 místě.

Téměř pětina z tuzemských veřejných zdrojů šla na financování soukromého výzkumu, což je více než evropský průměr. Z veřejných zdrojů bylo vynaloženo 27 miliard a nejvíce směřovalo do vysokých škol (11,8 mld. Kč, meziroční nárůst 4,7 procent), naopak pokles zaznamenala Akademie věd ČR, a to o 1,2 procenta oproti předloňskému roku.

Podniky investovaly především do svého výzkumu a podle zjištění statistiků nadále málo využívají kapacit vysokých škol a akademických ústavů. Pouze dvě procenta výdajů, které byly vynaloženy na veřejných vysokých školách, se platila z podnikatelských zdrojů. To je jedna z nejnižších hodnot ze sledovaných zemí EU a OECD, upozornil ČSÚ.

V posledních třech letech mají zásadní vliv na financování výzkumu v ČR evropské fondy. Do ČR z nich putovalo přibližně 30 miliard korun, především na výzkum vysokých škol, kde se budují celoevropské výzkumné infrastruktury. Otázkou ale podle Many je, zda se v ČR najde dost kvalifikovaných lidí a vysokoškolských absolventů, kteří v nich budou pracovat. Podíl studentů technických a přírodních věd totiž klesá.

Loni se věnovalo výzkumu v ČR 2,5 tisíce subjektů, z nich až 90 procent patřilo do podnikatelského sektoru. Čtvrtina však utratila za výzkum méně než jeden milion korun a tři čtvrtiny méně než deset milionů. Subjektů, které utratily víc než 100 milionů, je podle Many pouze pět procent.

Zajímavé také je, že firmy věnující se výzkumu a vývoji si z poloviny sáhnou na peníze ze státního rozpočtu, ostatní využívají možnost odečtu ze základu daně. „Skoro všechny tak nějakým způsobem získávají dotaci ze státního rozpočtu,“ doplnil Mana. Do výzkumu a vývoje se investuje především v automobilovém průmyslu a strojírenství.

Hlavní město Praha už ve výzkumu není tak dominantní jako v minulosti, ačkoliv je stále na první příčce výdajů. Loni se zde utratilo 26 mld. Kč, jedna třetina celkových výdajů na výzkum a vývoj. Nejdynamičtější vývoj ale zaznamenali statistici v Jihomoravském kraji, kde se vynaložilo 16,4 mld. Kč. Od roku 2009 se v tomto kraji výdaje zdvojnásobily, zatímco v Praze vzrostly jen o 25 procent. 

 

Zdroj: ČTK

Česká republika poprvé přeskočila evropský průměr výdajů na výzkum a vývoj Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.