reklama

České loutky by se mohly stát dědictvím UNESCO, rozhodne se o tom na konci týdne

České a slovenské loutkářství by se mohlo dostat na seznam světového nehmotného kulturního dědictví organizace UNESCO. Z celkem 37 návrhů bude nové položky seznamu vybírat specializovaný výbor, který se v pondělí sejde v etiopském hlavním městě Addis Abeba. Členové výboru se budou radit do pátku 2. prosince.

Mohlo by vás zajímat

Velkou šanci stát se součástí chráněného kulturního dědictví má podle agentury AFP například belgická pivní kultura. Mezi návrhy je také několik tradičních národní slavností, které se konají v Japonsku, ve Švýcarsku, ve Španělsku nebo ve Francii.

Na seznam, který existuje deset let, se zapisují tradice, jimž hrozí úpadek či zánik a které jsou považované za součást kulturního dědictví. Kandidující státy se musí zavázat, že je budou zhodnocovat a podporovat jejich přenášení z generace na generaci.

Seznam čítá přes 370 zvyků, tradic či kulturních událostí, včetně například španělského flamenka, čínské akupunktury nebo íránského tkaní koberců. Z českých tradic jsou na seznamu masopustní průvody a masky z Hlinecka, sokolnictví, slovácký verbuňk a Jízda králů.

 

 

Zdroj: ČTK

České loutky by se mohly stát dědictvím UNESCO, rozhodne se o tom na konci týdne Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Havana truchlí, Miami jásá. Zemřel Fidel Castro

    Společnost ·

    Ve věku 90 let zemřel v noci na dnešek bývalý kubánský vůdce Fidel Castro. A zatímco obyvatelé kubánského hlavního města na zprávu o smrti Fidela Castra reagují se smu…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.