reklama

„České technologické firmy musí do zahraničí, domácí trh je malý,“ říká majitel Jablotronu

Firma, která se zabývá vývojem technologií, nemůže fungovat pouze na českém trhu. Ten je pro ni totiž příliš malý, myslí si majitel společnosti Jablotron Dalibor Dědek. Jeho firma, která se zabývá výrobou zabezpečovacích zařízení, čidel, a atypických mobilních telefonů vyváží 85 procent produkce do světa. Česko je pak podle Dědka pro Jablotron důležitým místem k testování nových výrobků. Pokud uspějí, nabídne je s odstupem času na zahraničním trhu. Majitel Jablotronu na rádiu Zet v pořadu Zet Light také řekl, že takzvané chytré domácnosti jsou přeceňované. Většinou jde totiž o složité výrobky, které pak lidé ani neumí používat. 

Další díly pořadu

Vy jste jednou z firem, která může mít globální ambice. Jak vidíte vývoj ve vaší oblasti v další dekádě. Přijdou chytré domácnosti, internet věcí a podobně?

Musím nejprve říci, že firma, která se zabývá vlastně vývojem technologií, nemůže existovat jenom na českém trhu, protože pro ni je český trh malý. Aby se taková aktivita dala dělat, museli jsme poměrně záhy vyrazit do zahraničí a dnes téměř 85 procent toho, co vyvineme a vyrobíme, prodáváme do světa. Na druhou stranu přiznávám, že pro nás je Česká republika takovým skvělým školním pozemkem, na kterém si nové konstrukce důkladně odladíme, vyzkoušíme. Když nám tady už všechno dobře funguje, tak zhruba s odstupem jednoho roku vyrážíme na zahraniční trhy.

Kde vidíte růstové možnosti ve vašem oboru. Například největší společnost na světě Apple už investuje do inteligentních termostatů a podobných technologií. Budou se domácnosti dále stávat inteligentnějšími a samostatnějšími?

Já si myslím, že tady samozřejmě velký potenciál existuje, ale musíme se na to dívat střízlivě. Dlouhou dobu si říkám, že v dnešní době se tak trochu opíjíme něčím, čemu já říkám digitální rokoko. Všude jsme se naučili dělat menu a displeje. Z toho důvodu relativně jednoduché věci, jako je mikrovlnná trouba, děláme složitě. Pak je uživatelé neumí ani používat. Já bych byl v tomto trochu přízemnější, než jsou některé vize, ale na druhou stranu jsem si vědom toho, že ten potenciál tady je. Musí se k němu přistoupit tak, aby koncového uživatele neobtěžoval a nedělal mu život složitější.

Do jakých technologií tedy bude Jablotron dále investovat? Kde vidíte růstové možnosti?

Dnes každý mluví o internetu věcí, ale málokdo si uvědomuje, že na evropském trhu je Jablotron jedním z největších hráčů v této oblasti, protože máme možnost komunikovat s mobilními operátory, kteří se v této oblasti snaží výrazně prosadit. I díky tomu už v podstatě deset let prodáváme výrobky, které kromě toho reálného rozhraní - to znamená nějaké té klávesnice nebo klíčenky, kterou si ovládáte doma zabezpečovací systém - mají ještě přístup přes internet nebo přes mobilní aplikace. Máme tam desítky tisíc zákazníků a uživatelů na celém světě. Myslím si, že máme nejen ambice, ale máme i zkušenosti.

Firma, která má takové intelektuální vlastnictví jako Jablotron, musí být určitě terčem nabídek na převzetí. Stává se vám často, že vás oslovují velcí zahraniční hráči?

Stává se nám to. Ze začátku jsme z toho byli překvapeni. Je pravda, že jsme několikrát absolvovali složité procesy na to, aby nás případný zájemce ocenil, ale dnes se tomu spíš smějeme a říkáme si, že je bezvadné, že máme zajímavou práci, kterou chceme a můžeme dělat. Já si neumím představit život bez práce.

Vy jste říkal, že ta práce je zajímavá. To si myslím, že platí u každého podnikatele, který založí něco, čemu rozumí a roste mu to pod rukama. Jak vás baví řízení společnosti? Nejste z té manažerské práce otrávený? Nebavila by vás spíše ta vývojová?

Pro mě to bylo velmi složité ze začátku, protože já jsem technik a vždy jsem toužil být vynálezcem. Ohromně mě bavila práce ve vývoji, ale když jsme založili soukromou firmu, tak bylo potřeba, aby ji někdo řídil. Ze začátku jsme se snažili najmout lidi, kteří měli v podstatě nějaké zkušenosti se řízením, ale bohužel se naše vize a přístupy nepotkávaly. Já jsem vždy záviděl a ještě dodnes závidím vývojářům, protože oni mají velkou výhodu. Když totiž znají techniku a rozumí principům, jak to funguje, tak dokážou velmi dobře predikovat, co se stane, když pospojují určité komponenty dohromady. Jestliže řídíte lidi, tak nemůžete nikdy predikovat, co se odehraje. Různé nálady a vlivy, které ovlivňují to, jak se jedinec zachová, jsou nevyzpytatelné.

Záznam nejnovějšího dílu pořadu Zet Light s Daliborem Dědkem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light najdete ZDE.

Zdroj: Zet

„České technologické firmy musí do zahraničí, domácí trh je malý,“ říká majitel Jablotronu Foto: ČTK/Petrášek Radek: Dalibor Dědek

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.