reklama

Česko má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi dostatek odborníků, vyplývá ze studie Hays

Česká republika má v porovnání s ostatními evropskými zeměmi dostatek kvalifikovaných uchazečů o práci. Vyplývá to ze studie mezinárodní poradenské společnosti Hays. Neznamená to ale, že by nebylo zapotřebí zlepšení. Podle ředitele společnosti Hays Czech Republic Ladislava Kučery je největší slabinou českého trhu práce zejména propojení akademické sféry s tou komerční. 

Mohlo by vás zajímat

„Ne, že bychom tvrdili, že jsou zde zástupy odborníků čekající fronty na pracovní místa. Naše studie, kterou děláme se společností Oxford Economics, se zaobírá spíše srovnáním naší situace na trhu práce s 31 dalšími ekonomikami, kde společnost Hays působí a my v nich měříme takzvanou talentovou neshodu. To znamená počet volných míst versus dlouhodobá nezaměstnanost a jak rychle jsou společnosti schopny tyto pozice obsazovat,“ vysvětlil Kučera na rádiu Zet. Podle něj je na tom v tomto ohledu Česká republika lépe, než například Velká Británie nebo Spojené státy.

Na druhou stranu je podle Kučery v České republice nedostatek kvalifikovaných pracovníků v oblasti IT a technologií. Za velkou slabinu označila studie české školství, zejména pak propojení akademické a komerční sféry. „To naše skóre se dlouhodobě propadá a my už to vnímáme tak, že v budoucnu to může být jeden z faktorů, který bude ovlivňovat náš ekonomický růst. Investic zažíváme v České republice hodně a je hlad po nových specialistech a odbornících. Náš vzdělávací systém na to bohužel v dostatečné míře nereaguje,“ uvedl Kučera.

Ke špatné spolupráci univerzit a podniků se v září vyjádřil i viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Podle něj je na tom dokonce Česká republika v tomto ohledu vůbec nejhůře ze všech zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Špicar v pořadu Alter Eko kritizoval polistopadové vlády, které podle něj nebyly schopné kvalitní reformy školství. Rozhovor s Radkem Špicarem si můžete přehrát zde.

 

Celý rozhovor s Ladislavem Kučerou o studii společnosti Hays si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česko má ve srovnání s jinými evropskými zeměmi dostatek odborníků, vyplývá ze studie Hays Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Spojené státy chtějí registrovat majitele dronů

    Společnost ·

    Americká vláda plánuje vytvoření registru majitelů bezpilotních letounů. Reaguje tak na rostoucí počet incidentů, při kterých takzvané drony představují bezpečnostní r…

  2. Tým Alter Eko

    Společnost ·

    Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. Seznamte se s týme…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.