reklama

Česko vyčerpalo 90 procent dotací EU pro roky 2007-2013, více než 600 miliard eur

Česko už vyčerpalo více než 90 procent evropských dotací pro programovací období let 2007 - 2013, téměř 610 miliard korun. Včera večer to sdělil mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Vilém Frček. Prezident Miloš Zeman nedávno obvinil současnou vládu z laxnosti a neschopnosti při čerpání dotací. Představitelé kabinetu se proti kritice ohradili, podařilo se podle nich snížit objem nedočerpaných peněz.

Mohlo by vás zajímat

„Příjemcům už bylo vyplaceno více než 90 procent prostředků z programového období 2007-2013,“ oznámila v tiskové zprávě ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (za ANO). Pro celé zmíněné období byla na dotace pro Českou republiku vyjednána částka 26 miliard eur, výše prostředků v korunách se měnila podle vývoje kurzu koruny k euru.

„Ze strany Evropské komise je alokace programů stanovena v eurech, při přepočtu aktuálním kurzem se tedy jednalo o více než 700 miliard korun,“ sdělil mluvčí MMR. „Částka v korunách je však také značně ovlivněna intervencí České národní banky, kdy v listopadu 2013 skokově narostla alokace programů o více než 23 miliard korun. V letech 2013 a 2014 však došlo k nedočerpání některých operačních programů. Po odečtení těchto nevyužitých prostředků měly řídicí orgány k dispozici 676,3 miliardy korun,“ doplnil Frček.

Vláda se podle něho bude snažit vyčerpat co nejvíce prostředků z evropských fondů v končícím programovém období. „Možnosti dočerpání dostupných zdrojů byly v závěru roku 2015 opětovně diskutovány s Evropskou komisí a řídicími orgány, které čelí nejvyššímu riziku nedočerpání,“ uvedl.

Současnou vládu na začátku ledna v rozhovoru pro Český rozhlas kritizoval v souvislosti s čerpáním dotací prezident Miloš Zeman. Kabinet premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) je podle Zemana zodpovědný za to, že Česká republika z fondů nevyčerpá asi 35 miliard korun. Prezident kvůli tomu mluvil o laxnosti a neschopnosti.

Sobotka v reakci na Zemanův výrok uvedl, že jeho vláda čerpání evropských peněz zásadně zlepšila. Za případné nedočerpání podle něj nesou zodpovědnost hlavně minulé vlády. MMR později sdělilo, že ještě na začátku loňského roku se odhady nedočerpání pohybovaly kolem 85 miliard korun, ve druhé polovině roku činily 36 miliard korun a podle nejnovějších údajů se aktuální odhad nedočerpání evropských dotací za rok 2015 pohybuje pod deseti miliardami.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Česko vyčerpalo 90 procent dotací EU pro roky 2007-2013, více než 600 miliard eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.