reklama

Český sběratel získal nejcennější dvojici známek na světě, jsou raritou i ve světových muzeích

Nejcennější dvojice známek na světě má nového majitele. Jeho jméno i zaplacená částka za takzvaného Modrého a Červeného Mauritia zůstávají neznámé. Odhady se pohybují okolo 100 milionů korun. Soudní znalec David Kopřiva na rádiu Zet řekl, že kombinace obou dvou známek se těžko shání. Vlastní je například britská královská sbírka nebo muzeum na Mauriciu. Ostatní muzea a sběratelé mají pouze jednu známku. 

Mohlo by vás zajímat

„Nový český majitel vyniká doslova v dějinách světové filatelie tím, že vlastní obě dvě. Jde o velkou vzácnost. Například berlínské poštovní muzeum má jenom jednu, muzeum na Mauriciu má obě, britská královská sbírka má také obě, ale například poštovní muzeum ve Stockholmu má jednu, v Haagu mají také jednu, v Americe nemají žádnou atak dále,“ řekl Kopřiva.

Novým majitelem známek je podle Kopřivy velmi movitý člověk z Prahy, který si zatím nepřeje prozradit svoji identitu. Jeho jméno bude známé po světové výstavě PRAGA 2018, kde se představí vlastník známek společně se samotnými cennými známkami. „Je to takový obvyklý postup u akvizic tohoto typu na sběratelských trzích nejen ve filatelii. Například nový majitel nejdražší známky světa Britské Guyany, která se prodala v roce 2014 u Sotheby, pan Stuart Weitzman zůstával více než rok a půl v anonymitě,“ informoval na rádiu Zet Kopřiva.

Ke sjednání samotného obchodu došlo v Anglii. Jméno prodejce zůstává rovněž zahaleno tajemstvím. Aukční firmy společně se zprostředkovateli nikdy neinformují o jménech kupců ani nabyvatelů známek. Kopřiva předpokládá, že jde o sběratele světového formátu, jenž známku koupil v roce 2012 v Londýně.

„Tyto známky se spolu prakticky nevyskytují. Existuje jeden výstřižek a jeden dopis s nimi. Jinak putují po světě každá zvlášť. Většinou právě i nejslavnější majitelé všech dob měli buď jednu nebo druhou,“ sdělil Kopřiva. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se soudním znalcem Davidem Kopřivou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj Zet

Český sběratel získal nejcennější dvojici známek na světě, jsou raritou i ve světových muzeích Foto: ČTK/AP/Markus Schreiber

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.