reklama

Čeští turisté se přeorientovávají na bezpečnější destinace. Nově je nejoblíbenější Slovensko

Slovensko se loni vyhouplo na špici žebříčku zahraničních destinací českých turistů. Na Slovensko vycestovalo 837 tisíc Čechů, což je o tři čtvrtiny návštěvníků více než v roce 2014. Naši východní sousedé tak sesadili z čelní příčky po dvě desetiletí nejžádanější Chorvatsko. Změny nicméně prostupují celou první desítkou nejžádanějších destinací. Podle výkonné ředitelky Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřiny Petříčkové se kvůli obavám o bezpečnost vracejí čeští turisté zpět k tradičním dovoleným v Evropě. 

Mohlo by vás zajímat

Už v minulosti se Slovensko drželo v žebříčku nejoblíbenějších zahraničních destinací v čelních pozicích těsně pod Chorvatském. Spolu s Itálií se většinou střídalo o pozici druhého a třetího místa. „Slovensko láká české návštěvníky především z důvodu nulové jazykové bariéry, blízké vzdálenosti a výborné gastronomii,“ poznamenala Petříčková. Za vysokým nárůstem návštěv českých turistů na Slovensku přitom vidí staronový trend, a to návrat k tradičním evropským destinacím.

„Za mírným propadem Chorvatska bych viděla stabilní vysoké ceny pobytu v zemi,“ uvedla Petříčková. Přitom vedle Chorvatska dále klesl zájem i o Itálii, Rakousko, Řecko nebo Španělsko, a to i téměř o deset procent.

„Výkyvy plus minus deset procent u těch nejoblíbenějších destinací rozhodně neznamenají, že by Češi jezdili v menší míře do Itálie nebo do Rakouska. Naopak u cestovních kanceláří v letošním roce pozorujeme nárůst o ty nejbližší destinace,“ řekla ředitelka.

Mnohem hůře jsou na tom podle ní destinace v severní Africe. Velký propad zaznamenal například Egypt. „Od roku 2011, kdy proběhlo takzvané arabské jaro v severoafrických zemích, které jsou v létě zároveň hlavním cílem českých turistů, pozorujeme určitý odklon od muslimských zemí,“ uvedla Petříčková. Odklon od arabských destinací může dokazovat určitý strach turistů, který souvisí s pařížskými a nyní i s bruselskými teroristickými útoky. Ten přitom může být pro cestovní kanceláře určitým rizikem. „Pokud se cestovní kanceláře chtějí udržet na trhu, musí se přizpůsobit poptávce českých turistů,“ řekla Petříčková.

 

 

Celý rozhovor s výkonnou ředitelkou Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřinou Petříčkovou o oblíbených destinacích českých turistů si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Čeští turisté se přeorientovávají na bezpečnější destinace. Nově je nejoblíbenější Slovensko Foto: Jezero Štrbské pleso; Zdroj: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.