reklama

Čína chce zavést svou vlastní kryptoměnu

Čínská centrální banka uvedla, že chce vydat vlastní digitální měnu. Slibuje si od toho snížení nákladů na výrobu tradičních papírových peněz, zlepšení výběru daní a efektivity globálních transakcí nebo zvýšení transparentnosti. Podle serveru americké televize CNN banka však neupřesnila, kdy přesně plán na digitální měnu uskuteční nebo jak bude fungovat ve vztahu k juanu.

Mohlo by vás zajímat

Čínská lidová banka ve svém prohlášení uvedla, že ke studii nové kryptoměny vytvořila v roce 2014 výzkumný tým. „Tým... by měl vytvořit jasnější strategické cíle pro spuštění digitálních měn, překonat klíčové technologické překážky... a usilovat o včasné zahájení digitálních měn centrální bankou,“ uvedla banka. Možnost zavedení virtuální měny konzultovala s týmy z Citigroup a Deloitte. Banka ale neupřesnila, jaké technologie by se k vydání digitální měny měly použít nebo jak bude fungovat ve vztahu k juanu.

Kryptoměny získaly na důležitosti se vzestupem bitcoinu, který se těží skrze výkonné počítače a pracuje s takzvanými blockchainy, které si lze představit jako účetní knihu, která obsahuje platební historii každého oběhu. Právě Číňané jsou v těžbě bitcoinu poslední dobou velmi aktivní. Minulý týden o tom na rádiu Zet mluvila majitelka bitcoinového startupu SatoshiLabs Alena Vránová. „Číňané zoufale hledají způsoby, jak naložit s volnými penězi. Bitcoin se pro ně ukázal jako jednoduchý a praktický nástroj,“ řekla.

Cena bitcoinu se v průběhu roku 2015 dostala z 220 dolarů až 465 dolarů, aby se letos v lednu propadla na současných 392 dolarů. Nejvýraznější nástup bitocin zaznamenal v listopadu a prosinci, což Vránová přikládá právě obrovské čínské investici do této kryptoměny. Více se o tématu dočtete zde.

 

Zdroj: CNN, Bloomberg, Asia Times, Zet

Čína chce zavést svou vlastní kryptoměnu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hračky s tematikou Star Wars vynášejí miliardy

    Byznys ·

    Tržby z prodeje hraček s tematikou Hvězdných válek dosáhly loni ve Spojených státech více než 700 milionů dolarů (17,4 miliardy korun). Staly se tak nejoblíbenějším zb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.