reklama

Čínská ekonomika nabývá na síle

Růst čínské ekonomiky v prvním čtvrtletí dosáhl nejrychlejšího tempa od roku 2015. Čínský statistický úřad oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) se meziročně zvýšil o 6,9 procenta po nárůstu o 6,8 procenta v posledních třech měsících loňského roku. Ekonomiku podpořily vyšší výdaje vlády na infrastrukturu a rozmach realitního sektoru. Zrychlení bylo překvapením pro analytiky, kteří předpokládali, že tempo hospodářského růstu zůstane na úrovni loňského čtvrtého čtvrtletí.

Mohlo by vás zajímat

Za celý loňský rok druhá největší ekonomika světa vzrostla o 6,7 procenta, což byl nejpomalejší růst za 26 let. Na letošek předpovídá čínská vláda další zpomalení, a to na 6,5 procenta.

Nynější čtvrtletní zrychlení je přitom již druhé za sebou. Podle statistického úřadu měla čínská ekonomika dobrý vstup do roku 2017 a položila „solidní základy pro dosažení celoročního růstového cíle“. Někteří prognostici reagovali na příznivé údaje za první čtvrtletí zlepšením celoročního výhledu. Analytici ze společnosti Nomura Holdings například zvýšili odhad letošního růstu čínské ekonomiky na 6,7 procenta z dříve předpokládaných 6,5 procenta.

Průmyslová výroba v prvním čtvrtletí meziročně stoupla o 6,8 procenta, v samotném březnu její růst dosáhl 7,6 procenta. Investice do nemovitostí ve čtvrtletí stouply o 9,1 procenta a investice do fixního kapitálu, jako jsou továrny, se zvýšily o 9,2 procenta. Maloobchodní tržby vzrostly o deset procent.

Čína v roce 2010 předstihla Japonsko a stala se druhou největší ekonomikou světa za Spojenými státy. Hospodářský růst v Číně však v posledních letech zpomaloval. Podílela se na tom snaha vlády o snížení závislosti čínské ekonomiky na exportu a na investicích a o zajištění stabilnější hospodářské expanze, která by se opírala o spotřebitelské výdaje.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Čínská ekonomika nabývá na síle Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Pence: Éra trpělivosti s KLDR je u konce

  Společnost ·

  Americký viceprezident Mike Pence dnes navštívil demilitarizovanou zónu na hranici mezi Jižní a Severní Koreou, včetně hraničního přechod Pchanmundžom. Při této přílež…

 2. United Airlines zavádí novou rezervační politiku

  Společnost ·

  Americký letecký dopravce United Airlines přistoupil ke změně rezervační politiky. Společnost uvedla, že od nynějška budou zaměstnancům a členům posádky přidělena seda…

 3. Turci přijali Erdoganovu změnu ústavy

  Společnost ·

  V dnešním tureckém referendu zvítězili zastánci změn ústavy, které posílí pravomoce hlavy státu. Vyplývá to z výsledků zveřejněných agenturou Anadolu. Po sečtení 99 pr…

 4. Uber je ztrátový, jeho tržby ale prudce rostou

  Byznys ·

  Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies za loňské čtvrté čtvrtletí vykázal ztrátu 991 milionů dolarů (zhruba 25 miliard korun). Jeho čisté tržb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.