reklama

„Člověk by měl zůstat vnitřně dítětem celý život, v tom je kouzlo života,“ říká houslista Svěcená

Talentovaná houslista Julie Svěcená v pořadu Myšlení první ligy říká, že si váží všech ocenění, kterých se jí dostalo. Nejprve ale na sobě člověk musí pracovat. Poté si pak může začít vážit dosažených ocenění. Svěcená v rozhovoru s bývalým šéfem Microsoftu pro Evropu Janem Mühlfeitem rovněž říká, že člověk by měl vnitřně zůstat dítětem celý život. V tom je podle ní určité kouzlo života. 

Další díly pořadu

Kdo měl na vás největší vliv?

Teď by bylo zvláštní říct někoho jiného, než svého tátu. Je to tak. Byli to určitě moji oba rodiče. Jak táta, který vlastně jako první inicioval, že bych hrála na housle, tak potom i má maminka, která se mnou v dětství cvičila a objezdila se mnou všechny soutěže. Pak samozřejmě moje profesorky na Základní umělecké škole a poté na konzervatoři.

Je něco, co postrádáte z doby, kdy ti bylo pět let?

Možná to bude taková ta dětská bezstarostnost. Nic nebylo vlastně problém, všechno přirozeně plynulo. Řekla bych, že člověk by měl vnitřně zůstat dítětem celý život. V tom je určité kouzlo i do toho života. Z toho mi tam chybí taková ta bezstarostnost, že nemám takovou obří zodpovědnost za věci jako tehdy.

Studovala jste ve Velké Británii, kde stále působíte, co bylo z toho přechodu nejtěžší?

Studuji v Londýně. Učila jsem se anglicky asi už od třetí třídy na základce. Určitě největší šok byl ten jazyk. Co se týče přízvuku nebo rychlosti mluvení, to jsem byla vedle jak ta jedle. Samozřejmě je to obří a rychlé město, je obtížné se tam vyznat. Člověk nesmí na ulici zaváhat ani na minutu, protože ho jinak ten dav smete. Takže to byl takový skok. Po té hudební stránce tam každý večer hrají největší světové jedničky. Na pěti místech máte někoho jiného, kdo je hrozně inspirativní a špička. Je tam tak šíleně těžký si každý den vybrat někoho jiného. Půdu na toho, na toho a zase bych prošvihla toho. Je super, že je tam víc těchto možností.

Měla jste štěstí na kantory, které vás učili. Vzpomněla byste si na nějaké?

Můj profesor Rodney Friend, u kterého stále studuji, je bývalý koncertní mistr Londýnské filharmonie a Newyorské filharmonie. To je pro mě stále nejvíce inspirativní člověk, protože toho opravdu po profesní stránce v životě zažil moc. On to bere úplně normálně, jako nejskromnější člověk na světě. Poté jsem měla štěstí, že jsem mohla zažít spolupráce například se současným šéfem české filharmonie Semjonem Byčkovem nebo teď budu spolupracovat s anglickým cimbalistou a dirigentem Trevorem Pinnockem. Za zkušenosti a možnosti, musím zaklepat na dřevo a děkuji, ať už komukoli tam nahoře nebo náhodě, že jsem je mohla zažít.

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s houslistkou Julií Svěcenou. Více se dočtete v playeru výše.

Zdroj: Youradio News

„Člověk by měl zůstat vnitřně dítětem celý život, v tom je kouzlo života,“ říká houslista Svěcená Foto: Youradio News

reklama

Další články

1. Boris Johnson pod tvrdou kritikou britských médií

Společnost ·

Britská média dnes takřka shodně kritizují rezignaci ministra zahraničí Borise Johnsona, kterého označují za parodii na šéfa diplomacie. Tisk také uvádí, že premiérku …

2. Etiopie s Eritreou dospěla k mírové dohodě

Společnost ·

Představitelé Etiopie a Eritreje dnes v eritrejské metropoli Asmara podepsali deklaraci, která oficiálně uzavřela pohraniční válku mezi těmito sousedící státy. Informa…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.