reklama

Co nevynechat na karlovarském filmovém festivalu

V pátek vstoupil karlovarský filmový festival do svého druhého půlstoletí. Po červeném koberci se už prošly první hvězdy. Pro běžné návštěvníky ale festival na plno začíná teprve dnes. Chystáte se do Varů? Tak se podívejte, co rozhodně nesmíte propásnout. 

Mohlo by vás zajímat

 • Hvězda v letním kině

Už je skoro tradicí, že herec, který přebírá na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary Křišťálový globus za světový přínos kinematografii, uvede jeden ze starších filmů v letním kině. V pátek si z rukou prezidenta filmového festivalu Jiřího Bartošky cenu převzal americký herec Willem Dafoe. Na slavnostní zahájení se však běžný divák nedostane. Aby nebyl o hlavní oceněnou hvězdu ochuzen, může se na něj těšit při projekci v tamním letním kině. Letos se na Dafoea můžete těšit v neděli od 22:30, kde uvede drama Martina Scorseseho Poslední pokušení Krista. 

Při uvedení v letním kině panuje vždy výborná atmosféra. Minulý ročník herec Richard Gere nadchnul diváky zpěvem titulní písně z filmu Pretty Woman. V roce 2014 zase Mel Gibson všechny pobavil historkou, jak se dostal k roli Šíleného Maxe. O rok dříve zase John Travolta divákům zatančil. Vystoupení Willema Dafoea si proto nenechte ujít.

 Foto: John TRAVOLTA v Letním kině/ kviff.com

 

 • Tradiční diskotéka Aeroport

Aeroport je oficiální festivalový klub, který se koná každý večer po celou dobu trvání filmového festivalu. Slovo „klub“ může být poněkud zavádějící. Aeroport se vždy koná na jedinečném místě, které nemusí být vždy pod střechou. Návštěvníci Aeroportu se tak vždy mohou těšit na jedinečný zážitek. Obvykle díky němu mohou nahlédnout do míst, kam by jim byl za běžných okolností vstup odepřen. 

V minulosti se tento festivalový večírek konal například v opuštěné budově bývalé spořitelny na Divadelním náměstí, na Goethově vyhlídce, kam je každou půlhodinu vyvážel speciální autobus nebo ve staré stáčírně minerálních vod. Letos pořadatelé Aeroport otevřou přímo v centru Karlových Varů v bývalém Hotelu Passage. Určitě si to nenechte ujít.

 Zdroj: Facebook

 

 • Diskuze k filmu

Kdy jindy se vám podaří pochválit (nebo i zkritizovat) tvůrce filmu, který jste právě viděli? Na karlovarském filmovém festivalu je takových příležitostí spousta. Diskuze po filmu probíhá nejen u soutěžních filmů a zapojit se může skutečně každý. Vrtá vám po shlédnutí filmovém snímku cokoliv hlavou, zajímá vás, jak se herec vypořádával s rolí? Stačí se nestydět a zeptat se. K dispozici je vždy i překladatel. Filmy, po kterých je plánovaná diskuze, se dozvíte z programu:

Zdroj: kviff.com

 

 • Pořad Na plovárně přímo z kinosálu

Nedílnou součástí karlovarského filmového festivalu je mimo jiné tváře i moderátor Marek Eben. Ten už pár ročníků přenáší svůj pořad Na plovárně do kinosálů před několik set diváků. Pokud budete mít štěstí a podaří se vám sehnat lístky na projekci, před níž proběhne přímo před vámi rozhovor, určitě nebudete zklamáni. Většinou si totiž Eben zve hlavní zahraniční hvězdy festivalu. Letos by to mohl být Jean Reno.

Foto: Na plovárně s Richardem Gerem (2015) z KVIFF/ kviff.com

 

 • Sekce půlnočních filmů

Nejintenzivněji atmosféru a kouzlo festivalu pocítíte během představení zařazovaných do půlnoční sekce. Většinou jsou do ní zařazené „béčkové“ hororové počiny, u kterých nevíte jestli se máte bát nebo smát. Naznačují to už názvy samotných filmů. Letos půjde například o snímek Mastnej škrtič, Vrah z prádelny nebo film nazvaný Kostěný tomahawk. Přestože se jedná o často znepokojivé snímky, právě u nich nejvíce oceníte přítomnost dalších diváků v sále. Společně se polekáte i zasmějete.

 

+ jedna užitečná rada na závěr

Pokud máte lístek na promítání, dbejte na to, aby jste na svém místě seděli nejméně 5 minut před začátkem představení. Jinak lístek propadá a může si na Vaše místo sednout někdo jiný.

 

MFF Karlovy Vary se koná ve dnech 1. až 9. července 2016

 

Autor: Michaela Hofmanová

Co nevynechat na karlovarském filmovém festivalu Foto: kviff.com

reklama

Další články

 1. Putin naváže dialog s NATO

  Společnost ·

  Rusko se pokusí navázat se Severoatlantickou aliancí po jejím varšavském summitu dialog. Po setkání s finským prezidentem Saulim Niinistöm to v pátek uvedl ruský prezi…

 2. Do čela ČNB dnes usedl Jiří Rusnok

  Byznys ·

  Funkce guvernéra České národní banky se dnes ujal Jiří Rusnok (55). Nahradil Miroslava Singera, kterému skončil druhý šestiletý mandát a nemohl být znovu jmenován. Nov…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.