reklama

D. Hašek: „Lidé se na mě stále dívají jako na sportovce, jako byznysmena mě moc neberou“

Po ukončení své úspěšné hokejové kariéry se bývalý reprezentační brankář a olympijský vítěz Dominik Hašek začal věnovat podnikání. Sport a byznys jsou totiž podle Haška ve spoustě věcí podobné. V obou sférách je například klíčové mít nadšení pro věc. Dominik Hašek nicméně na rádiu Zet v pořadu Zet Light prozradil, že obraz jeho jako podnikatele stále překrývá jeho bohatá sportovní kariéra.

Další díly pořadu

Když jste rozhodoval o ukončení své hokejové kariéry, bylo pro Vás velkým problémem to, že najednou ztratíte hokejový rytmus? Představoval jste si, jak bude vypadat Váš život po hokeji?

Jednoznačně. Skončit s něčím, co děláte celý život musí být pro každého velká změna. Bylo to tak i u mě. Já jsem si dal s hokejem přestávku v letech 2002 a 2003 a potom jsem nehrál hokej v letech 2008 a 2009. Takže jsem tak nějak už věděl, co to je nehrát hokej. Moje poslední sezóna ale nastala v roce 2011. Bylo mi v té době 46 let a věděl jsem, že už je nepravděpodobné, že bych se do hokeje vrátil.

Člověk musí plánovat. Já nejsem typ člověka, který by žil jen z těch peněz a bavil by se třeba jen golfem nebo na jachtě. Já jsem věděl, že dřív nebo později budu chtít něco dělat, aby ten můj život měl nějakou náplň.

Vy nyní vyrábíte prémiový drink Smarty. Řekněte nám o tom více.

V tomhle oboru jsem někdy od roku 2012. Začalo to, když jsem dostal nabídku z Německa, abych distribuoval určitý nápoj ve východní a severní Evropě. Už jsem měl velmi blízko k tomu, že tuto smlouvu podepíšu. Pak se mi ale určité věci nelíbily. Bylo by to tak, že bych pracoval pro někoho jiného. Tak jsem se sešel s různými lidmi a oni mi říkali, ať si zkusím založit svoji značku, která by byla celá moje. Takže to bylo někdy v roce 2012 a od té doby jsem se začal věnovat vývoji samotného nápoje, grafice, jménu a přibližně před rokem a půl jsme se Smartym vyšli na trh. Ještě před tím, než jsme s ním ale přišli na trh, tak jsme se rok a půl věnovali přípravě.

Vy už dnes můžete asi velmi dobře porovnat byznys se sportem. Co mají společného a v čem se liší?

Jsou to dvě věci, které se určitě dají porovnávat. Jsem přesvědčený o tom, že zaujetí pro danou věc je rozhodující. Bez toho, že něco děláte a máte to rád, milujete to, nemáte naději na úspěch. To ovšem samozřejmě ten úspěch negarantuje. Jako sportovec tady mohu mluvit dlouho, můžu říkat, co je správné a co ne. Jako podnikatel jsem nováček. Přestože mi je padesát, tak jsem v tomto směru nováček. Nechtěl bych tady dělat tedy velké rozumy a velké věty. Podobně jako ve sportu se tomu ale člověk musí věnovat naplno.

Zažil jste v podnikání nějaké fauly?

Fauly? Já tyhle věci nemám moc rád. Stejně jako v hokeji je v byznysu tvrdá konkurence. U mě to je tak, že lidé na mě mnohdy koukají pořád daleko víc jako na sportovce. Já někdy cítím, že v tom, že se snažím distribuovat nějaký chytrý nápoj, mě lidé zdaleka tak neberou. Je to ale normální věc. Jako sportovec jsem si také musel vybudovat svoje postavení, a také mi to netrvalo dva, tři roky. Pokud chci v tomhle směru uspět, tak si to musím vybudovat. Naprosto chápu, že mě lidé berou jako začátečníka. Je ale jen na mně, jak se s tím dokážu vypořádat. Stejně jako ve sportu, v hokeji.

Záznam celého rozhovoru s podnikatelem a bývalým hokejovým brankářem Dominikem Haškem, který připravil a moderoval člen představenstva Českého fondu půdy a bývalý ředitel Investiční společnosti České spořitelny Martin Burda, si můžete poslechnout v playeru výše.

Starší díly pořadu Zet Light si můžete přehrát ZDE.

Zdroj: Zet

D. Hašek: „Lidé se na mě stále dívají jako na sportovce, jako byznysmena mě moc neberou“ Foto: ČTK/AP/Harry Scull Jr.

reklama

Další články

1. Firmě Nike vzrostl čtvrtletní zisk o 20 procent

Byznys ·

Americký výrobce sportovního oblečení Nike zvýšil ve druhém finančním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 20 procent na 785 milionů dolarů (přes 19 miliard Kč). Oznámila …

2. USA rozšířily seznam protiruských sankcí

Byznys ·

Spojené státy včera rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, kter…

3. Dětem migrantů mají s výukou němčiny pomáhat roboti

Společnost ·

Dětem migrantů by mohli už za pár let s výukou němčiny pomáhat roboti s lidskými rysy. Možnost nasadit šedesáticentimetrové roboty 

Zahr. tisk: Ruská armáda skrývá válečné zločiny v Sýrii; francouzská policie zabránila terorismu

Společnost ·

Světová média dne 23. prosince informují o tom, že ruská armáda se snaží podle organizace Amnesty International zakrývat v Sýrii válečné zločiny.  Rusové měli zabít př…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.