reklama

Daňovou nejistotu vnímá 61 procent podnikatelů, důvodem jsou časté legislativní změny

České podnikatele a byznysmeny dlouhodobě sužuje nejistota ohledně daňového systému. Ačkoliv čísla pomalým tempem klesají, stále zůstávají nad evropským průměrem. Na rádiu Zet o tom informovala ředitelka daňového a právního oddělení společnosti Deloitte Radka Mašková. Podle ní jsou hlavním důvodem daňové nejistoty časté legislativní změny. 

Mohlo by vás zajímat

V roce 2015 se pohyboval podíl českých podnikatelů, kteří cítí vysokou daňovou nejistotu, kolem 61 procent. Vyplynulo to z výsledků každoročního průzkumu společnosti Deloitte. „Vnímání daňové nejistoty v Evropě se ve stejném roce pohybovalo kolem 54 procent. Stále je tedy Česká republika nad evropským průměrem,“ uvedla Mašková.

Za stále vysokým počtem nejistých daňových poplatníků jsou podle průzkumu hlavně časté změny v daňové legislativě. Vedle toho ale podle Maškové uvedli respondenti ještě dvě další příčiny. „Jednak jsou to nedostatky a náhlé zvraty stanovisek finanční správy a veřejně dostupných pokynů. V posledních letech se také objevuje jako poměrně zásadní příčina daňové nejistoty také délka daňových sporů,“ řekla.

Situace se nicméně od roku 2014 zlepšila. Tehdy daňovou nejistotu vnímaly téměř tři čtvrtiny českých firem a podnikatelů. Z tohoto pohledu tehdy patřili k nejskeptičtějším v regionu. Na Slovensku v roce 2014 vnímalo vysokou daňovou nejistotu dvě třetiny dotázaných, v Německu 44,1 procenta respondentů a v Rakousku jen 37,1 procenta. Průzkumu se zúčastnilo přes 800 respondentů z 25 zemí Evropy, kteří dostali otázky ohledně daňové jistoty, daňových kontrol a vztahů s finančními úřady.

„Každý rok oslovujeme zhruba stejnou populaci poplatníků. Je vidět, že u velkých a středních firem pocit daňové nejistoty mírně klesá,“ uzavřela Mašková.

 

 

Celý rozhovor s ředitelkou daňového a právního oddělení společnosti Deloitte Radkou Maškovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Daňovou nejistotu vnímá 61 procent podnikatelů, důvodem jsou časté legislativní změny Foto: ČTK/Malý Martin

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.