reklama

Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes?

Jméno Steve Jobs se nesmazatelně pojí k technologické společnosti Apple. Tento muž představoval hnací sílu, která transformovala Apple v jednu ze světově nejcennější technologickou firmu. Nenechte se ale mýlit. Za úspěchem nestál samotný Jobs. Okolo sebe měl vždy talentované lidi, kteří mu pomohli z Applu vybudovat silný brand. Kdo byli první zaměstnanci Applu a kde je jim konec?

Mohlo by vás zajímat

10. Gary Martin, účetnictví

Martin se domníval, že podnikání Applu se stane fiaskem. I navzdory své počáteční nedůvěře do firmy z Palo Alto nastoupil. Vydržel zde do roku 1983. Poté začal pracovat ve firmě Starstruck. Jde o společnost, jejímž jádrem podnikání bylo cestování vesmírem. V následujících několika desetiletích působil na pozici finančního ředitele v několika dalších společnostech.

9. Sherry Livingston, pravá ruka prvního ředitele

Livingstonová se stala vůbec první asistentkou prvního generálního ředitele Applu Michaela Scotta. Podle magazínu Business Insider se tak podílela na prvních úkolech po samotném vzniku společnosti.

8. Chris Espinosa, částečný úvazek při střední škole

Zdroj: Wikimedia Commons

Espinosa se k Applu připojil, když mu bylo pouhých 14 let. Stalo se tak v rámci jeho studia na střední škole. V Applu pracuje dodnes a jde o nejdéle pracujícího zaměstnance Applu vůbec. Na svém blogu informoval o tom, jak se dostal k číslu osm. Michael Scott přiděloval zaměstnancům čísla, když byl zrovna Chris ve škole. Z toho důvodu dorazil později a tehdejší generální ředitel mu tak přidělil číslo 8.

7. Michael „Scotty“ Scott, první generální ředitel

Zdroj: Business Insider

Scotty byl známý tím, že všem zaměstnancům přiděloval čísla. Sebe označil sedmičkou s odkazem na tajného agenta Jamese Bonda – 007. Na post ředitele Scott jmenoval podle Business Insideru Mike Markkula. Ten do Applu přišel s investicí v hodnotě 250 tisíc dolarů a pomohl zpracovat obchodní plán.

6. Randy Wigginton, programátor

Zdroj: Twitter

Primárním úkolem Wiggintona bylo přepsat program BASIC tak, aby byl schopný správně pracovat s počítačem Apple II. O úloze tohoto pracovníka v rozhovoru informoval podle Business Insideru Michael Scott. BASIC je programovací jazyk, jenž se používal v minulosti. Wegginton ve svém životě pak vystřídal řadu společností, mezi něž patří eBay, Google, Chegg, Square a další. 

5. Rod Holt, designér

Zdroj: Business Insider

Holt byl uznávaným designérem, který byl původně skeptický k nabídce pracovat pro Apple. Steve Jobs se s ním ovšem spojil a přesvědčil jej k tomu, aby práci vzal. Holt pomohl vyvinout zdroj pro Apple II. Po šesti letech fungování v Apple Holta vyloučilo z firmy nové vedení.

4. Bill Fernander, po Jobsovi a Wozniakovi první zaměstnanec

Fernandez se poprvé setkal s Jobsem v Cupertinu na střední škole. Rovněž byl sousedem a kamarádem Steva Wozniaka.

„Poznal jsem zakladatele Woze a Jobse. Později mě najali jako prvního zaměstnance společnosti. Pracoval jsem na mnoha pozicích od hardwaru až po software. Přes to vše jsem se konečně dostal k designu a uživatelskému rozhraní. Pracoval jsem na vývoji Apple-1, Apple-2, Macintosh a dalších hardwarových projektech. Pracoval jsem na MacOS, QuickTime, HyperCard a dalších softwarových projektech,“ popisuje se Fernandez na svém profilu na sociální síti LinkedIn.

Fernander vydržel v Applu až do roku 1993. V současné době je generálním ředitelem společnosti Omnibiotics.

3. Mike Markkula – investor

Markkula představoval důležitý faktor, který umožnil vývoj klíčových produktů, které pomohly dosáhnout Applu na samotný technologický vrchol. Do nadějné firmy investoval 250 tisíců dolarů. Rovněž pomáhal s řízením společnosti a rozvojem obchodního plánu. Najal také prvního generálního ředitele, kterým byl již dříve zmiňovaný Michael Scott. Trval i na tom, aby se Steve Wozniak připojil ke společnosti Apple. V té době totiž uvažoval o přijetí pracovní nabídky pro HP.

Markkula pracoval před tím ve společnosti Intel, ve svých 30 letech se stal milionářem. Vložená investice do společnosti Apple v té době podle jeho slov představovala pouhých 10 procent z jeho celkového jmění.

Markkula vydržel v Applu až do roku 1997. Podílel se jak na vyhazovu Steva Jobse, tak i na jeho návratu do společnosti. Když se Jobs vrátil do firmy, tak Markkula naopak Apple opustil. Od té doby investoval peníze do několika startupů.

2. Steve Jobs, zakladatel společnosti

Zdroj: Flickr.com

Michael Scott přidělil Jobsovi číslo 2. Proč jej ale neoznačil jedničkou? „Vím, že jsem Jobse neoznačil číslem 1. Myslel jsem si totiž, že by to bylo příliš,“ řekl Scott podle Business Insideru. Po vyhazovu ze společnosti Apple vytvořil firmu NeXT. Do firmy svého srdce se ovšem vrátil. Steve Jobs zemřel v říjnu 2011.

1. Steve Wozniak, expert na techniku

Zdroj: Wikimedia Commons

Stačilo málo k tomu, aby se Wozniak vůbec nestal zaměstnancem Applu. Dostal totiž pracovní nabídku od společnosti HP sídlící v Oregonu. Jeho rozhodnutí bylo nicméně správné. O několik let později je „Woz“ známou tváří Silicon Valley. 

Zdroj: Business Insider, Zet

Deset prvních zaměstnanců Applu. Kde jsou dnes? Foto: Steve WOZNIAK; Zdroj: wikimedia.commons.org

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.