reklama

Do Česka by mohly přitéct peníze na výzkum díky Fraunhoferově společnosti

Největší evropská organizace zaměřená na aplikovaný výzkum, Fraunhoferova společnost, navazuje větší spolupráci s Českou republikou. Na rádiu Zet o tom hovořil ředitel pro výzkum ústavu pro nanomateriály při Technické univerzitě v Liberci Miroslav Černík. Ten konkrétně věří, že díky spolupráci získá univerzita více finančních prostředků na současný výzkum. To pak povede k dalšímu rozvoji v rámci řešení aktuálních témat.

Mohlo by vás zajímat

Jak probíhá spolupráce s Fraunhoferovou společností?

V současné době spolupráce dostává nějaký rámec. Můžu říci, že do letošního roku spolupráce byla na úrovni vysokokých škol nebo výzkumných organizací, které spolupracují s různými ústavy na základě nějakých bilaterárních smluv nebo neformální spolupráce. Od letošního roku snad spolupráce začíná mít nějaký centralizovaný charakter. Jde o spolupráci na úrovni státu, kdy si vláda všimla těchto existujících vazeb a snaží se je nějakým způsobem podporovat nebo je nějak umocnit.

V rámci této spolupráce bylo mezi českou vládou a Fraunhoferovou společností podepsané memorandum o spolupráci, co nám může přinést?

Doufáme, že nám přinese peníze na současný výzkum - respektive na témata, která se snažíme řešit s německými partnery. Díky tomu budeme moct témata hlouběji propracovávat a povede to k nějakým více hmatatelným výsledkům práce.

Čeká se, že by z toho měly primárně těžit univerzity nebo mohou něco získat malé i střední firmy?

Konkrétně můžu říct, že spolupracujeme s jedním fraunhoferským ústavem, je to ústav pro silikáty z Würzburgu. Delší dobu se zabýváme projektem, do kterého by vstoupila firma Preciosa, což není malý podnik. Sama Fraunhoferská společnost je zaměřena na aplikovaný výzkum. My jako centrum samozřejmě také. Z toho důvodu předpokládáme, že výsledkem společných aktivit by byla nějaká pomoc nebo nová technologie, kterou by v tomto případě využívala společnost Preciosa a potažmo postupně další sklářský průmysl nebo průmysl v této oblasti, který dejme tomu, představují dvě malé firmy. Spolupráce v prvopočátku by asi byla spíše směrem k velkým firmám. Postupně by způsobila posun i pro malé podniky.

Dá se asi zjednodušeně říci, že jde o ideální model, aby na tom participovaly právě univerzity z hlediska vědy a výzkumu a aby se do toho pak v rámci reálné praxe zapojily větší nebo menší firmy? 

Myslím, že ano. Nemusí to být jenom univerzity, mohou to být samozřejmě i výzkumné ústavy třeba Akademie věd nebo jiná výzkumná pracoviště. Konkrétně v tomto případě Preciosa sama o sobě začala komunikovat s Fraunhoferovou společností už historicky. To znamená, že cílem aktivity je konkrétně nějaké zlepšení výroby nebo výroba nových produktů. Myslím si, že tak by to mělo fungovat. To znamená, že nějaká firma, na kterou bude zaměřen výzkum nebo respektive bude odběratelem výsledků. Výzkumný subjekt na české straně s výzkumným subjektem na německé straně pak budou v trojúhelníku spolupracovat. Výsledkem toho bude to, že se objeví nějaké nové produkty a technologie, které posílí celý sektor v oblasti.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s ředitelem pro výzkum ústavu pro nanomateriály při Technické univerzitě v Liberci Miroslavem Černíkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Do Česka by mohly přitéct peníze na výzkum díky Fraunhoferově společnosti Foto: struvictory / Shutterstock.com: Fraunhoferova společnost ve Stuttgartu

reklama

Další články

  1. Odstoupení od TPP bude první věc, co Trump udělá

    Společnost ·

    Nadcházející americký prezident Donald Trump plánuje v rámci prvního dne ve funkci oznámit odstoupení od transpacifické obchodní dohody TPP. Ta přitom patří k součásti…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.