reklama

Do posílení mise NATO v Afghánistánu se hodlá zapojit 27 zemí

Do podpory výcvikové mise Rozhodná podpora (Resolute support) v Afghánistánu se hodlá přidat 27 zemí. Ve čtvrtek o tom informoval po jednání zemí Severoatlantické aliance a dalších států, jež se na této misi podílí, generální tajemní NATO Jens Stoltenberg.

Mohlo by vás zajímat

„Velikost naší mise se zvýší z asi 13 000 na přibližně 16 000 vojáků,“ prohlásil Stoltenberg.

O několik desítek z nynějších přibližně 250 by mohla počty navýšit také Česká republika, uvedl už ve středu před novináři český ministr obrany Martin Stropnický. ČR má nyní v Afghánistánu strážní rotu na základně Bagrám, vojenské zdravotníky a pomáhá s výcvikem pilotů a pozemního personálu afghánského letectva.

Mezinárodní mise organizovaná NATO v Afghánistánu nevede bojové operace, jejich tíha leží na asi 300 tisících příslušnících afghánských bezpečnostních sil. S jejich výcvikem a podporou pomáhají právě aliance a její partnerské státy; NATO je také rozhodnuto afghánské síly platit nejméně do roku 2020, každý rok na to padne skoro miliarda dolarů. Stoltenberg ve čtvrtek ocenil, že afghánská vláda má zájem uskutečnit reformy a bojovat například s korupcí.

Spojené státy, jejichž vojáci nyní představují asi 40 procent sil mise Rozhodná podpora, se v rámci své nové strategie pro jihovýchodní Asii rozhodly svou účast v Afghánistánu rozšířit. Z celkového zvýšení o asi 3000 vojáků by na USA měla připadnout přibližně polovina.

„Jsme v procesu generování sil. Ještě jsme jej nedokončili, takže není možné oznámit nějaká konečná čísla ohledně toho, jak budou jednotlivé země v příštím roce přispívat,“ podotkl Stoltenberg.

Vrchní velitel aliančních sil v Evropě generál Curtis Scaparrotti ve čtvrtek podle agentury AP uvedl, že dosud oznámené příspěvky pokrývají asi devět desetin toho, co Američané od svých spojenců v operaci potřebují.

 

Zdroj: ČTK

Do posílení mise NATO v Afghánistánu se hodlá zapojit 27 zemí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.