reklama

Do roku 2050 vzroste desetkrát počet klimatických uprchlíků

Klimatické změny donutí opustit své domovy kolem 20 milionů lidí ročně. Informovali o tom experti OSN v rámci klimatické konference v Bonnu. Aktuální studie Světové banky uvádí, že má do roku 2050 proti současnosti desetkrát stoupnout počet klimatických uprchlíků

Mohlo by vás zajímat

Odborníci se shodují na tom, že každý rok prchají miliony lidí před přírodními katastrofami, z nichž mnohé ještě umocňují klimatické změny. Madeline Garlocková z Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) ve středu řekla, že lidi nutí k opouštění svých domovských regionů kombinace důvodů. Často je ve hře i pronásledování a násilí.

Podle DPA experti v Bonnu odhadovali počet lidí prchajících každoročně před přírodními pohromami na více než 20 milionů. Ve zcela nové studii Světové banky se přitom údajně píše, že počet „klimatických uprchlíků“ má do roku 2050 vzrůst desetinásobně. „To je něco, co mě opravdu děsí,“ řekl expert na klima z Rozvojového programu OSN (UNDP) Pradíp Kurukulasuríja. „Musíme se tomu postavit, naléhavost nemůže být větší,“ upozornil odborník.

Jeho kolega zastupující mezinárodní charitativní organizaci Oxfam Jan Kowalzig řekl, že lidé v chudých zemích jsou vystaveni pětkrát vyššímu riziku, že budou muset kvůli extrémním projevům počasí opustit domov, než obyvatelé bohatých států.

Podle údajů Oxfam muselo v letech 2008 až 2016 každoročně vyhledat útočiště před bouřemi nebo záplavami v průměru zhruba 14 milionů lidí v chudších zemích, což bylo 0,42 procenta tamní populace. V bohatých státech to bývá zhruba necelý milion lidí, tedy 0,08 procenta obyvatel.

 

 

Zdroj: ČTK

Do roku 2050 vzroste desetkrát počet klimatických uprchlíků Foto: Shutterstock.com: Ilu

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.