reklama

Dohoda Ruska a Saúdské Arábie by mohla vést ke zmrazení těžby ropy

Ceny ropy už od konce minulého týdne míří vzhůru. Růst v pondělí ještě podpořila zpráva o dohodě na spolupráci Ruska a Saúdské Arábii ve snaze stabilizovat trh. I když se o konkrétních krocích nevyjádřily, dohoda těchto dvou velkých ropných hráčů by mohla mít za následek zmrazení těžby komodity. Na rádiu Zet to řekl analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.

Mohlo by vás zajímat

„Rusko a Saúdská Arábie jsou dva největší producenti ropy na světě.  Spolu produkují víc než pětinu poptávky ropy. Když tyto dva hráči začnou diskutovat o zmrazení těžby, tak může dopadnout tak, že se dohodne zmrazení těžby,“ řekl Tomčiak. Na zprávu o dohodě Ruska a Saúdské Arábie ihned zareagovaly trhy. V pondělí tak vyletěla cena severomořské ropy Brent až o pět procent na 49,4 dolaru za barel. Tyto zisky ale smazala a nyní se obchoduje za přibližně 47,7 dolaru za barel, což je dvouprocentní růst oproti konci minulého týdne.

Dohoda o zmrazení produkce černého zlata by se přitom Rusku hodila. Země je závislá na příjmech z prodeje ropy a už dlouho se tak potýká s nedostatky ve státním rozpočtu. „Rusko musí výrazně zvýšit příjmy z prodeje ropy a zemního plynu. Minulý rok příjmy z prodeje těchto komodit až 44 procent příjmů ruského rozpočtu. Současné nízké ceny jsou velkým výpadkem v příjmech do státní kasy,“ uvedl Tomčiak. Podle něj by Rusko potřebovalo, aby se cena ropy pohybovala alespoň nad 60 dolary za barel.

Ceny ropy se přitom už zvedly ze svých minim. Od začátku roku ropa zdražila o 20 procent, jen za srpen to pak bylo o 13 procent.

Pohonné hmoty rostou - a porostou

Postupné zvyšování cen ropy se už začíná projevovat i na benzínových pumpách. Ačkoliv první polovina prázdnin byla pro motoristy vzhledem k ceně pohonných hmot příznivá, poslední týdny se benzín i nafta zdražují. V prvním zářijovém týdnu zdražil benzín i nafta o 15 haléřů oproti týdnu předchozímu. Litr nejrozšířenějšího benzinu Natural 95 stojí v průměru 29,21 koruny, nafta se prodává průměrně za 27,75 koruny. 

Podle Tomčiaka navíc nevypadá, že by se na tom mělo něco měnit. „V následujícím týdnu očekáváme ještě mírné zvýšení. Už jen o několik haléřů, ale zdražení by mělo začínat přetrvávat,“ uvedl s tím, že ceny pohonných hmot se budou odvíjet od dění na trhu s ropou. Zatím Tomčiak očekává ještě minimálně dvou týdenní zdražování benzínu a nafty. Pokud by ceny ropy poté dále rostly, ceny pohonných hmot by jistě následovaly.

 

 

Celý rozhovor s analytikem společnosti Finlord Borisem Tomčiakem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Dohoda Ruska a Saúdské Arábie by mohla vést ke zmrazení těžby ropy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.