reklama

„Dopravu je nutné regulovat, v Česku se to ale významně nedaří,“ říká David Bárta

Svět potřebuje změny v mobilitě. Nové trendy v této oblasti na sebe podle šéfredaktora čtvrtletníku Smart Cities a odborníka na mobilitu Davida Bárty nenechají dlouho čekat. Podle něj je nutné snižovat automobilovou dopravu ve městech a propojit město se svými občany. Budoucnost vidí i v elektromobilech. V Česku nebo na Slovensku se však podle Bárty nastavovat tyto nové trendy nedaří. 

Další díly pořadu

Bárta na rádiu Zet popsal tři trendy, které souvisí se změnou v oblasti mobility. Prvním z nich je právě plán udržitelné mobility, který by se měl vypořádat s dopravní infrastrukturou ve městech. „Když se podíváte svrchu na město, zjistíte, že je to velké parkoviště. Auta nás vlastně vytlačila z veřejného prostoru,“ řekl Bárta v pravidelném pořadu Alter Eko. Zároveň ale dodal, že si nemyslí, že by lidé měli přestat jezdit auty, jen je nutné dopravu v nich regulovat a změnit infrastrukturu tak, aby se lidé nebáli jezdit po městě třeba na kole.

Dalším trendem je podle Bárty vytvoření takzvaných smart cities „Cílem je propojit. Propojit lidi mezi sebou, propojit město se svými občany a naopak a hlavně propojit jednotlivé městské organizace do nějakého synergického celku,“ řekl. Podle Bárty by společným plánováním dopravy a energetiky získali nejen úsporná ale i nová chytrá řešení.

Poslední trend nazval Bárta „ mobilita jako služba“. Jádrem myšlenky je, že by občan mohl platit za dopravu ve formě měsíčního výpisu, kde by viděl své útraty za jednotlivé typy dopravy. „Budu si vždy vybírat takový dopravní prostředek, který je jednoduchý a levný. My nemáme žádnou zpětnou vazbu o tom, kolik nás stojí měsíčně automobil. Nikde to žádný stroj nesleduje...Smyslem je zjednodušit prostředí tak, aby jste v cizím městě věděli, jakou si máte koupit jízdenku, že si můžete půjčit kolo, že si můžete vzít taxi. To znamená transparentnost prostředí,“ řekla Bárta. Právě transparentnost, kdy budou lidé hned vědět, kolik utratí, motivuje lidi k jinému chování.

Dospět k takovým změnám se ale České republice zatím nedaří. Podle Bárty se to ale dříve nebo později budeme muset naučit.

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem šéfredaktor Smart Cities David Bárta, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

  

Zdroj: Zet

„Dopravu je nutné regulovat, v Česku se to ale významně nedaří,“ říká David Bárta Foto: 1000 Words / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.