reklama

Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa

I když to tak v poslední době nevypadá, tak je létání stále jednou z nejbezpečnějších forem dopravy. Uplynulý rok byl dokonce podle australského webu AirlineRatings.com druhým nejbezpečnějším rokem v historii komerčního letectví. Stejné internetové stránky pak vydaly dvacítku leteckých společností z celkového počtu 425 přepravců, se kterými je bezpečnost nejvíce zaručena. Podívejte se, jaké to jsou:

Mohlo by vás zajímat

AirlineRatings.com ve svém seznamu zohlednila řadu faktorů mezi nimiž je například postavení dané společnosti s mezinárodními regulátory, záznamy o haváriích a jiných vážných incidentech nebo ziskovost a stáří vozového parku. Tým AirlineRatings.com také za účelem sestavení žebříčku prošel vládní audity leteckých společností. Svou TOP 20 však sestavila podle abecedního řazení, absolutního vítěze však vyhlásila.

 • Air New Zealand

Instagram / deltakiloaviation

Air New Zealand se zotavily po určité době turbulencí na finančních trzích, kterými prošly na začátku tohoto tisíciletí. AirlineRatings.com je navíc pasoval do role nejlepších světových aerolinek, a to už po třetí v řadě. Žádné významné incidenty tuto společnost nepotkaly za posledních několik dekád.

 • Alaska Airlines

Instagram / hzy_017

O společnosti založené v Seattlu, Alaska Airlines, se v poslední době hovoří v souvislosti s 2,6 miliardy dolarovou akvizicí společnosti Virgin America. Letecká společnost neutrpěl smrtelný pád od roku 2000.

 • All Nippon Airways

Instagram / waynechu_aviation

All Nippon Airways je pokládana za společnost s vysoce kvalitními službami. Minulý rok jsme ji v anketě Skytrax World Airline Awards mohli najít na šestém místě. Fatální nehodu neměly aerolinky více než 45 let.

 • British Airways

Instagram / mf_aviation

Společnost s tradicí od roku 1974, nezažila smrtelnou nehodu v posledních třech desetiletích.

 • Cathay Pacific

Instagram / fareastspotter

AirlineRatings.com nedávno označil Cathay Pacific za nejlepší dálkovou leteckou společnost v asijsko-tichomořském regionu. Mimo teroristické útoky, neutrpěl Cathay Pacific žádnou smrtelnou nehodu od roku 1960.

 • Delta Air Lines

Instagram / purple_yoon_

Delta Airlines je druhým největším leteckým dopravcem na světě. Atlanstská společnost neměla smrtelnou nehodu za více než dvě desetiletí. Je ale nutno poznamenat, že Deltou vlastněná společnost Comair havarovala v srpnu roku 2006. Nehodu nepřežilo 49 cestujících.

 • Etihad 

Instagram / jamesinbrisbaneaviation

Tato rychle rostoucí společnost byla založena před deseti lety. Od té doby zatím nemá žádný závažný incident na svém kontě.

 • Eva Air

Instagram / staralliance

Tchaj-wanská Eva Air rovněž neutrpěla žádnou závažnou havárii od svého založení. Funguje přitom už od roku 1988.

 • Finnair

Instagram / evie_0209

Finská národní letecká společnost má jeden z nejlepších bezpečnostních záznamů vůbec. Žádné závažné havárie ji nepostihly od roku 1960.

 • Hawaiian Airlines

Instagram / airscaper

Společnost Hawaiian Airlines je považována za jednu z nejlepších ve Spojených státech. Od svého založení roku 1929 nikdy nezažila smrtelnou nehodu.

 • Japan Airlines

Instagram / hossa_saka

Japan Airlines jsou národním japonským dopravcem už více než 60 let. Fatální nehodu neměly už více než 30 let.

 • KLM

Instagram / lebpro

KLM je jedním z nejstarších a nejdůvěryhodnějších jmen v leteckém průmyslu. I když se aerolinky KLM a Air France v roce 2004 spojily, stále působí pod samostatnými značkami. KLM neměla osudovou havárii za téměř 40 let.

 • Lufthansa 

Instagram / luke_aviation

Německý gigant Lufthansa neutrpěl žádné smrtelné nehody od roku 1993.

 • Scandinavian Airlines

Instagram / bjorn747

SAS v současné době slouží jako národní letecký dopravce Dánska, Norska a Švédska. Poslední smrtelnou nehodu měl v roce 2001.

 • Singapore Airlines

Instagram / passion_planes

Singapore Airlines jsou všeobecně chváleny za jeho vysoce kvalitní služby a efektivní provoz. Podle ankety Skytrax je druhou nejlepší leteckou společnost na světě. Dopravce létá bez nehod od roku 2000.

 • Swiss International Air Lines

Instagram / lg_aviationphotography

Swiss International Air Lines vznikla v roce 2002 ze zbytků zkrachovalé Swissair. Ve své historii neutrpěla žádnou smrtelnou nehodu.

 • United Airlines

Instagram / eddh_spotter

Stávající podoba United Airlines vznikla v roce 2012 sloučením United a Continental Airlines. United neutrpěl fatální nehodu, která není spojená s terorismem, už více než 20 let.

 • Virgin Atlantic

Instagram / av1ation

Virgin Atlantic neutrpěl žádnou smrtelnou nehodu ve své historii, založena byla přitom roku 1984.

 • Virgin Australia

Instagram / rw01_aviation

Stejně tak tomu je u australské sestry, která byla založena roku 1999.

 • ABSOLUTNÍ VÍTĚZ: Qantas

Instagram / wa33a

Volvo leteckého průmyslu je pak australská společnost Qantas. Společnost s 96-letou tradicí neměla fatální nehodu od roku 1951.

 

 

Zdroj: Zet, Business Insider, AirlineRatings.com

Dvacet nejbezpečnějších aerolinek světa Foto: Instagram / wa33a

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.