reklama

E.ON podraží v roce 2018 elektřinu zhruba o čtyři procenta

Energetická firma E.ON zvýší v příštím roce zhruba o čtyři procenta celkovou cenu elektřiny. Informoval o tom alespoň mluvčí firmy Vladimír Vácha. K nárůstu má dojít zejména kvůli růstu velkoobchodních cen elektřiny. Ty meziročně stouply o více než 30 %. Ostatní dodavatelé ceníky pro následující rok připravují. U plynu E.ON změnu cen nechystá.

Mohlo by vás zajímat

„Tento negativní vývoj se dotkne našich zákazníků pouze minimálně a nemusí se jich dotknout vůbec, protože tam, kde je to možné, nabízíme alternativní produkty. Právě teď může být pro lidi výhodné zafixovat si cenu na delší dobu, což je jedna z cest, jak negativní vývoj cen eliminovat,“ uvedl Vácha.

Zdražení elektřiny potvrdil Milan Velner ze společnosti Centropol, která je druhým největším alternativním dodavatelem energií v Česku. „Více než 30procentní nárůst cen energií na velkoobchodu spojený s růstem cen regulované složky může znamenat u některých ceníků nárůst cen i o více než pět procent. Vše bude záviset na jednotlivých dodavatelích," dodal. Centropol ceníky na příští rok podobně jako další firmy teprve chystá.

„Ceníky u elektřiny v tuto chvíli připravujeme. U plynu jsme na začátku topné sezony oznámili velkou slevu,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Firma v říjnu představila nový produkt, pomocí kterého podle ní lidé ušetří za plyn 14 až 20 procent proti tříletému tarifu s fixací.

„Se stanovením konkrétních cen pro zákazníky ještě vyčkáváme,“ uvedla mluvčí největšího alternativního dodavatele Bohemia Energy Hana Novotná. Velkou změnu v cenách elektřiny pro zákazníky ale firma pro příští rok nečeká. „Domníváme se, že zvyšování ceny na velkoobchodním trhu se do koncových cen domácností od ledna 2018 buď nepromítne, nebo promítne pouze v omezené míře,“ dodala.

„U elektřiny je pro zákazníky nyní správná doba, aby si zafixovali ceny na stávající úrovni,“ řekl mluvčí společnosti innogy Pavel Grochál. Firma je největším tuzemským dodavatelem plynu. „Ceny plynu průběžně snižujeme od roku 2013, celkem od té doby klesla cena plynu od innogy už o 25 procent,“ uvedl.

Energetický regulační úřad v pátek oznámil, že pro domácnosti u elektřiny zvýšil pro příští rok část ceny, kterou určuje, průměrně o 2,5 procenta, tedy řádově o inflaci. U plynu očekává ERÚ pro příští rok stagnaci konečných cen nebo jejich růst v rozmezí dvou až tří procent. Podle odhadů úřadu i dřívějších vyjádření analytiků vzrostou domácnostem náklady na energie v řádu stokorun za rok.

Cena elektřiny na Pražské energetické burze pro rok 2018 činí nyní přes 37 eur (942 Kč) za megawatthodinu (MWh), což je meziročně o třetinu více. Roste i cena plynu, která od července stoupla o více než 16 procent na téměř 19 eur (484 Kč) za MWh.

 

 

Zdroj: ČTK

E.ON podraží v roce 2018 elektřinu zhruba o čtyři procenta Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman chce Babiše jmenovat premiérem 6. prosince

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman má v úmyslu jmenovat šéfa hnutí ANO Andreje Babiše předsedou české vlády 6. prosince. Plánovanou menšinovou vládu hodlá jmenovat 15. prosince. Ve…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.