reklama

E.ON se dohodl s Gazpromem na nižších cenách plynu

Největší německá energetická společnost E.ON se dohodla s ruskou plynárenskou skupinou Gazprom na snížení cen v rámci dlouhodobých smluv o dodávkách zemního plynu. Firma uvedla, že dohoda jí umožnila zvýšit odhad zisku na letošní rok. E.ON působí také v České republice.

Mohlo by vás zajímat

E.ON nyní předpokládá, že její zisk před zdaněním, úroky a odpisy (EBITDA) se bude letos pohybovat od 6,4 miliardy do 6,9 miliardy eur (173 až 187 miliard Kč). V předchozí prognóze letošní zisk odhadovala na 6,0 až 6,5 miliardy eur.

V loňském roce EBITDA klesl o deset procent na 7,6 miliardy eur. Firma se loni navíc propadla do rekordní čisté ztráty sedm miliard eur, zejména kvůli rozsáhlým odpisům hodnoty ztrátových elektráren.

Německo je největším trhem se zemním plynem v Evropě. Dodávky z Ruska se v loňském roce na celkovém dovozu plynu do Německa podílely zhruba 40 procenty. Samotný E.ON pokrývá dodávkami od Gazpromu asi třetinu svých potřeb, upozorňuje agentura Reuters.

E.ON se podobně jako další německé energetické podniky potýká s negativními dopady rozhodnutí německé vlády opustit jadernou energii. Nepříznivě na ni doléhá i masivní podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů, která tlačí její konvenční elektrárny do ztrát, protože výrazně snižuje velkoobchodní ceny elektřiny.

Na českém trhu působí E.ON od roku 1998. Dodává elektřinu 1,2 milionu zákazníků a zemním plynem zásobuje více než 220.000 zákazníků, převážně v jižních Čechách a na jižní Moravě.

 

 

Zdroj: ČTK

E.ON se dohodl s Gazpromem na nižších cenách plynu Foto: karnaval2018 / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. FBI prolomila iPhone atentátníka ze San Bernardina

    Společnost ·

    Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se dostal do telefonu střelce z amerického San Bernardina Syeda Farooka bez pomoci jeho výrobce, společnosti Apple. Oznámilo to am…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.