reklama

EK představí investiční plán rozvojového fondu na řešení migrační krize

Evropská komise se chystá představit podrobnosti svého investičního plánu, pomocí něhož chce v následujících letech desítkami miliard eur pomoci s rozvojem zemí na severu Afriky a na Blízkém východě. Jde přitom o země, které jsou považovány za klíčové při zvládání migračních tlaků. Slovenský státní tajemník Lukáš Parízek uvedl, že by hodnota investic mohla v několika letech dosáhnout až 40 miliard eur (přes bilion korun).

Mohlo by vás zajímat

Plán, předpokládající ustavení Evropského fondu pro udržitelný rozvoj, byl poprvé avizován počátkem června. Tehdy komise přišla s představou jak prostřednictvím série „pozitivních a negativních pobídek“ přimět africké země k daleko větší spolupráci v migrační problematice.

Zástupci evropských zemí také jednali o prevenci konfliktů, před nimiž lidé utíkají ze své vlasti. Náměstek českého ministra zahraničí Martin Tlapa na schůzce v této souvislosti podpořil návrh Evropské komise na vyčlenění 100 milionů eur (270 milionů korun) na budování bezpečnostních kapacit v rozvojových zemích. Uvedl to na svém webu Černínský palác.

EU chce ke zvládnutí migrace koordinovat všechny své aktivity vůči několika klíčovým zemím, včetně obchodu a spolupráce v oblastech od politiky přes rozvoj po bezpečnost a kulturu.

Státy, odkud běženci pochází či přes které se přesunují, by v případě spolupráce v migrační oblasti mohly počítat s širší evropskou pomocí a kooperací a naopak. Plán se týká zemí jako je Niger, Nigérie, Senegal, Mali, Etiopie nebo Jordánsko či Libanon.

„Investiční plán je to velmi ambiciózní a má za úlohu propojit veřejné, ale i soukromé zdroje,“ vysvětlil Parízek. Až komise předloží příslušné legislativní návrhy, bude to právě nynější slovenské předsednictví EU, které bude řídit diskusi o nich mezi členskými zeměmi.

Cílem je podle Parízka dosáhnout dohody také s europarlamentem ještě do konce roku tak, aby mohl být příslušný fond zřízen už příští rok.

Evropská komise v současnosti podle dostupných informací počítá s evropskými financemi na úrovni čtyř miliard eur (cca 108 miliard korun), předpokládá ale také zapojení členských států a především soukromého kapitálu tak, aby tento „pákový efekt“ přinesl do nového fondu právě až desetinásobek. Není vyloučeno, že věc oznámí už ve středu předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve svém velkém projevu v europarlamentu.

Nyní zmiňovaná čísla jsou však nižší než předpoklady, o nichž lidé z komise mluvili počátkem léta. Tehdy bylo jako možná celková „palebná síla“ budoucího fondu zmiňováno dokonce 62 miliard eur (téměř 1,7 bilionu korun). Kromě zřízení nového fondu, založeného na podobném principu jako už existující Evropský fond strategických investic (EFSI), počítala v červnu komise s tím, že země spolupracující v oblasti migrace do roku 2020 podpoří osmi miliardami eur (asi 216 miliard Kč).

 

Zdroj: ČTK

EK představí investiční plán rozvojového fondu na řešení migrační krize Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.