reklama

Ekonomika Řecka se ve druhém čtvrtletí nečekaně vrátila k růstu

Řecký statistický úřad ve čtvrtek oznámil, že hrubý domácí produkt (HDP) země stoupl mezi dubnem a červnem ve srovnání s prvním čtvrtletím o 0,8 procenta. Ekonomika Řecka se tak nečekaně vrátila k růstu. Podle zpřesněných údajů řecký HDP v prvním kvartálu stagnoval. Statistici původně ohlásili pokles o 0,2 %. 

Mohlo by vás zajímat

Analytici v anketě agentury Reuters v průměru předpokládali, že řecká ekonomika vykáže za druhé čtvrtletí pokles o 0,8 procenta. Meziroční tempo hospodářského růstu ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 1,4 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících roku.

V létě však řeckou ekonomiku zasáhly neshody mezi řeckou vládou a mezinárodními věřiteli, jejichž důsledkem bylo mimo jiné omezení pohybu kapitálu v Řecku.

Evropská komise v červenci odhadla, že hrubý domácí produkt Řecka v letošním roce klesne o dvě až čtyři procenta. Ještě v květnu přitom očekávala růst o 0,5 procenta a před půl rokem dokonce počítala se zvýšením HDP až o 2,9 procenta. Loni řecká ekonomika vzrostla o 0,7 procenta.

Příznivé údaje dnes přišly také z řeckého ministerstva financí. Přebytek takzvaného primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na správu dluhu, v prvních sedmi měsících tohoto roku dosáhl 3,53 miliardy eur (95 miliard Kč). Vláda přitompočítala s přebytkem jen 2,98 miliardy eur.

 

Další dnešní články související s děním v Řecku:

Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

Německo má výhrady k třetímu záchrannému plánu pro Řecko

 

Zdroj: ČTK

Ekonomika Řecka se ve druhém čtvrtletí nečekaně vrátila k růstu  Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Varufakis: Záchranný program nebude fungovat

    Společnost ·

    Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis si myslí, že nový záchranný program, na kterém se Řecko dohodlo s věřiteli, nebude úspěšný. Varufakis to řekl v rozhovoru …

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.