reklama

Elektřina zdražuje. Co za tím stojí?

Od samého počátku nového roku lze z médií slyšet informace, že éra snižování ceny elektřiny nebo její stagnace je u konce, a my se musíme připravit na její růst. Co je toho příčinou řekl v rozhovoru pro rádio ZET tiskový mluvčí Pražské energetiky, a. s., Petr Holubec. 

Mohlo by vás zajímat

Podle něj je třeba příčiny růstu cen elektřiny je třeba hledat v jejich zdrojích. „Cena elektřiny na burze roste. Roste proto, že rostou ceny surovin, stoupají ceny uhlí. Ekonomika roste a roste poptávka. V tu chvíli zboží zdražuje. Existují však i příznivé vlivy – třeba klimatické podmínky. Každý stupeň teploty dolů zvyšují spotřebu elektřiny. Ale pokud je zima mírnější, spotřeba klesá. Zmínit je třeba i sílící korunu. Ta růstové momenty ceny elektřiny eliminuje,“ říká Holubec.

Někteří obchodníci skutečně cenu zvýšili od Nového roku, jiní ji drží, jak je to možné?

„Silná a stabilní společnost si může nakupovat cenu elektřiny na rok dopředu,“ říká Holubec. „Tak to alespoň děláme my. V lednu 2017 jsme tedy nakoupili objem elektřiny, který se spotřebovává každý leden pro rok 2018. A v lednu 2017 byla cena nižší, než je nyní. To znamená, že my promítáme výhodnější cenu – rok starou – do té ceny letos. Celá řada alternativních obchodníků tuto sílu nemá a nakupuje operativně. A operativní cena je vyšší, ta kopíruje vývoj. To je za jiných podmínek a pak jim nezbývá nic jiného, než zvýšené náklady promítnout do ceny zákazníkům“.

Jak dlouho je možné výhodnější cenu elektřiny udržet, jak by se měl chovat zákazník při nabídce na změnu dodavatele elektřiny, jaké další služby může dodavatel elektřiny nabídnout nebo v čem je pojem smart city zajímavý pro běžného občana? Odpovědi Petra Holubce na další z těchto otázek si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: ZET

Elektřina zdražuje. Co za tím stojí? Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Optimismus i spokojenost podniků lámou rekordy

  Byznys ·

  Optimismus i spokojenost malých a středních podniků lámou rekordy. Index očekávání firem ve čtvrtém čtvrtletí 2017 vzrostl o 12,5 bodu na dosud nejvyšší hodnotu 41,6 b…

 2. Lavrov: Krym je náš

  Společnost ·

  Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov dnes znovu potvrdil, že Rusko se přes nesouhlas mezinárodního společenství nemíní vzdát Krymu, který zabralo Ukrajině v roce 2014…

 3. Značka VW loni dosáhla rekordního odbytu vozů

  Byznys ·

  Odbyt hlavní značky VW z německého automobilového koncernu Volkswagen v loňském roce vzrostl o 4,2 procenta na rekordních 6,23 milionu vozů, protože stoupající poptávk…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.