reklama

EU a OSN v rámci konference vyzvaly k ukončení násilí v Sýrii

Rusko, Írán a Turecko by měly skutečně přispět k uklidnění násilí v Sýrii a k prosazení trvalého příměří, shodli se v úterý šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová a zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Na okraj dvoudenní dárcovské konference k Sýrii, která začala v Bruselu, oba připomněli, že trojice uvedených států se k tomu zavázala v rámci rozhovorů v kazašské metropoli Astaně. Ze Sýrie mezitím přišly zprávy o pokračujících bojích.

Mohlo by vás zajímat

„Tvrdí, že mají zájem na tom, aby se vojenská situace uklidnila a aby skončilo násilí. V minulých měsících jsme ale viděli pravý opak. Takže vidím rozpor ve slovech a činech,“ poznamenala Mogheriniová před novináři na adresu Moskvy, Teheránu a Ankary s tím, že zvýšená vojenská aktivita politické řešení jen komplikuje. Také de Mistura upozornil, že vojenské zisky a eskalace nepřinesly politické řešení roky trvající vleklé krize.

Evropská unie a OSN spolupořádají rozsáhlou dárcovskou konferenci, od které očekávají, že přes osm desítek delegací na pomoc milionům syrských uprchlíků přímo v zemi i v okolních státech poskytne nejméně stejně jako loni, kdy se sešly nabídky za 5,6 miliardy eur (přes 140 miliard Kč).

Sýrie je zatím největší operací české humanitární organizace Člověk v tísni; skoro 11000 syrských dětí navštěvuje některou ze 24 škol, které na syrském území česká organizace podporuje, řekl ve středu v Bruselu šéf humanitárních programů Člověka v tísni Tomáš Kocián.

Významnou částí konference ovšem má být také jasná podpora snahám OSN o politické řešení dlouholetého konfliktu prostřednictvím rozhovorů v Ženevě. EU dlouhodobě zdůrazňuje, že v Sýrii neexistuje vojenská alternativa. Unie vojenským hráčem v oblasti není, dlouhodobě ale výrazně přispívá na humanitární pomoc.

De Mistura ve středu před novináři upozornil na zhoršující se humanitární situaci v provincii Idlib. „To je obrovská nová výzva. Dva a půl milionu lidí. Nevěřte, že všichni jsou to teroristé, jsou tam ženy, děti, civilisté,“ zdůraznil. Situace v Idlibu podle něj nesmí dojít tak daleko, jako se stalo v Halabu či ve východní Ghútě.

Vojska syrského prezidenta Bašára Asada podle záchranářů a lékařů, na které se v úterý odvolala italská tisková agentura ANSA, bombardovala vesnici Maarrat Harma v severozápadní provincii Idlib a usmrtila přitom nejméně deset lidí včetně dětí.

Syrská armáda v úterý rovněž zahájila novou operaci na jižním okraji Damašku, jejímž cílem je zlikvidovat tunely využívané radikály. Vojsko se zaměřilo na čtvrť Hadžar al-Asvad, která sousedí s uprchlickým táborem pro Palestince Jarmúkem. Obě místa podle syrských sdělovacích prostředků spadají pod kontrolu hlavně teroristické organizace Islámský stát (IS), žijí tam ale také tisíce civilistů, píše agentura AP.

Když povstalci evakuovali východní Ghútu, je část jižního Damašku, kde jsou radikálové z IS, poslední částí metropole, kterou ještě syrská vláda nemá pod kontrolou. Čeká se, až se podaří radikály evakuovat do jiných částí Sýrie. Přestože povstalci na dohodu o evakuaci přistoupili minulý týden, boje pokračují.

V uplynulých měsících syrské vládní jednotky zesílily i bombardování rebely ovládané severozápadní provincie Idlib, kam se na základě dohody o evakuaci přesunuli povstalci z východní Ghúty.

Východní Ghúta se ocitla v obležení vládních jednotek na jaře 2013 krátce poté, co ji ovládli povstalci. V katastrofálních podmínkách tam žilo na 400 000 lidí. Od začátku vládní ofenzivy v polovině února si bombardování vyžádalo 1600 lidských životů. Následně na základě dohod mezi Damaškem a rebely byly podle úřadů z regionu do Idlibu evakuovány desetitisíce osob.

 

 

Zdroj: ČTK

EU a OSN v rámci konference vyzvaly k ukončení násilí v Sýrii Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.