reklama

Eurozóna zažívá nejlepší kondici za posledních 17 let

Eurozóna v listopadu roste již šestý měsíc v řadě. Vyšplhala se tak na nejvyšší úroveň za posledních více než 17 let. Celková situace vede k optimismu mezi běžnými spotřebiteli i firmami. Informace vycházejí ze zpráv, jež ve středu zveřejnila Evropská komise. Růst, který odpovídá očekáváním analytiků dotazovaných agenturou Reuters, potvrzuje solidní ekonomické oživení v měnové unii navzdory silnému euru a politické krizi ve dvou z největších členských zemích - Německu a Španělsku.

Mohlo by vás zajímat

Index ekonomické nálady v zemích platících eurem tento měsíc stoupl na 114,6 bodu z říjnových revidovaných 114,1 bodu. Index je tak nejvýše od října 2000 a nad dlouhodobým průměrem, který činí 100 bodů.

Nálada se zlepšila ve všech sektorech vyjma maloobchodu. Zde index klesl na 4,2 bodu z 5,5 bodu v říjnu. Spotřebitelé a firmy očekávají v příštích dvanácti měsících růst cen, což je pozitivní signál pro Evropskou centrální banku. Jejím cílem je dostat inflaci do blízkosti dvou procent; v říjnu byla 1,4 procenta.

Pro celou Evropskou unii se index téměř nezměnil. Činil 114,3 bodu, což je nejvyšší hodnota od června 2007. Nejvíce se index zvýšil ve Francii, naopak největší propad zaznamenala Británie, uvedl Financial Times.

 

 

Zdroj: ČTK

Eurozóna zažívá nejlepší kondici za posledních 17 let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

    Společnost ·

    Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

  2. Posledním místopředsedou Sněmovny se stal Fiala

    Společnost ·

    Poslanci v úterý zvolili předsedu ODS Petra Fialu zbývajícím místopředsedou Sněmovny. Obdržel 116 hlasů ze 183. Výsledky volby oznámil na plénu předseda sněmovní voleb…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.