reklama

Evropa se obává závodů ve zbrojení, vyzývá k jeho kontrole

Skupina 16 evropských států v čele s Německem v pátek vydá společné prohlášení, v němž vyzve k uzavření nové dohody s Ruskem o kontrole zbrojení. Do skupiny patří rovněž i Česká republika či Slovensko. V pátek o tom na svém webu informoval list Die Welt, kterému při této příležitosti poskytl rozhovor německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.

Mohlo by vás zajímat

Podle Steinmeiera hrozí, že po sporu mezi Moskvou a Západem kvůli ruské anexi ukrajinského autonomního poloostrova a nevyřešenému konfliktu na východní Ukrajině vypuknou nové závody ve zbrojení.

„Bezpečnost Evropy je v ohrožení,“ řekl Steinmeier. „Vyzýváme všechny státy, které nesou odpovědnost za bezpečnost Evropy, aby tuto iniciativu podpořily a připojily se k dialogu o kontrole zbrojení,“ uvedl šéf německé diplomacie.

Po společném jednání v pátek plánuje zmíněná skupina vydat společné ministerské prohlášení. To bude podle informací Die Welt obsahovat znepokojení ze sílící eroze evropského bezpečnostního pořádku.

Další setkání skupina plánuje na okraj ministerské schůzky Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která se uskuteční 8. a 9. prosince v Hamburku. Summit pořádá Německo, které letos OBSE předsedá.

Součástí skupiny je vedle Německa, Česka a Slovenska také Rakousko, Belgie, Švýcarsko, Španělsko, Finsko, Francie, Itálie, Nizozemsko, Norsko, Rumunsko, Švédsko, Bulharsko a Portugalsko.

 

 

 

Zdroj: ČTK

Evropa se obává závodů ve zbrojení, vyzývá k jeho kontrole Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Dvanáct pravidel pro pohodové cestování letadlem

    Společnost ·

    Návštěva vzdálených koutů světa je vždy vzrušující, samotná cesta ale představuje většinou tu nejhorší část výletu. I pro ostřílené cestovatele může být dlouhý let nár…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.