reklama

Evropská komise obvinila pivovar AB InBev ze zneužití pozice v Belgii

Evropská komise (EK) viní největší pivovarnickou skupinu na světě Anheuser-Busch InBev ze zneužívání dominantního postavení na belgickém trhu piva. Společnost podle zjištění brání levnějším dodávkám svých dvou nepopulárnějších značek Jupiler a Leffe z Francie a Nizozemska, uvedla ve čtvrtek komise.

Mohlo by vás zajímat

Exekutivní orgán EU tvrdí, že odhalil více praktik, jimiž AB InBev ovlivňuje dovoz do Belgie. Například z plechovek piva prodávaných v Nizozemsku odstraňuje francouzský text a naopak ve Francii je text na etiketách jen ve francouzštině, což v případě dvoujazyčné Belgie limituje vývozní možnosti.

Firma podle komise rovněž omezuje prodej některých svých značek nizozemským obchodníkům, u nichž existuje možnost, že by její výrobky mohli dodávat na belgický trh. V Belgii působí například francouzský řetězec supermarketů Carrefour a nizozemský Ahold Delhaize.

„Belgičtí spotřebitelé musejí za své oblíbené pivo platit víc. Takové praktiky porušují pravidla EU pro hospodářskou soutěž, protože popírají výhody jednotného trhu EU - výběr a nižší ceny," prohlásila komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Komise antimonopolní vyšetřování oficiálně zahájila loni v červnu a nyní má společnost AB InBev možnost na obvinění reagovat. Případ může být uzavřen kdykoli, žádná lhůta neexistuje.

Skupina AB InBev vznikla v roce 2008, kdy belgický pivovar InBev převzal za 52 miliard dolarů amerického rivala Anheuser-Busch. Ve svém portfoliu má skupina zhruba 200 značek z celého světa, včetně budějovického pivovaru Samson.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise obvinila pivovar AB InBev ze zneužití pozice v Belgii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. OPEC se dohodl, že prodlouží omezení těžby ropy

  Byznys ·

  Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se na čtvrtečním zasedání ve Vídni dohodla na tom, že prodlouží omezení těžby ropy o devět měsíců, tedy do konce příštího roku…

 2. Mohou se obyvatelé Zimbabwe těšit na budoucnost?

  Společnost ·

  Jaká bude budoucnost Zimbabwe po politickém pádu jejího dlouholetého prezidenta Roberta Mugabeho? Nebude jeho nástupce Emmerson Mnangagwa, ještě do nedávna jeho pravá …

 3. Ťok zůstane podle Zemana ministrem dopravy

  Společnost ·

  Dan Ťok (ANO) zůstane i v nové vládě ministrem dopravy. Vyplývá to alespoň ze středečního vyjádření české hlavy státu Miloše Zemana, který je aktuálně na návštěvě jižn…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.