reklama

Firmy kvůli vedru mění pracovní dobu a poskytují zaměstnancům nápoje

Vysoké teploty přinutily mnoho firem přijmout některá mimořádná opatření. Zaměstnanci mají k dispozici větší přísun vody, některé podniky je zásobují i certifikovanými ochrannými nápoji, které doplní v těle minerální látky. Zaváděny jsou častější přestávky, především stavební firmy pak kvůli vedrům upravují pracovní dobu.

Mohlo by vás zajímat

Pracujícím lidem by měl v horkých letních dnech potřebný přísun tekutin zajistit jejich zaměstnavatel. Firmám a institucím to ukládá zákoník práce, podle kterého se za mimořádně teplý považuje den, během něhož teplota překročí 30 stupňů Celsia.

„Máme nasazený speciální pitný režim. Dělníci mají k dispozici také odpočinkové místnosti, kde se mohou alespoň trochu ochladit. Ale ani to moc nepomáhá,“ poznamenal mluvčí Metrostavu František Polák. Firma se snaží organizovat práce tak, aby dělníci na slunci pokud možno pracovali hlavně ráno a ne přes poledne. Začátek pracovní doby na dřívější hodinu posunula i brněnská stavební firma Kaláb. Některé stavební práce přesouvá i společnost Strabag. V provozech hutní firmy ArcelorMittal Ostrava jsou zavedeny častější přestávky.

Řidiči pražských tramvají a autobusů nyní nosí letní uniformy, na všech konečných zastávkách mají navíc k dispozici chlazenou pitnou vodu. V každé vozovně je i "sodobar". Řidiči dostávají v případě teplot nad 26 stupňů Celsia bezplatně i takzvané ochranné nápoje, řekl mluvčí pražského dopravního podniku Petr Vorlíček. Balenou vodu mají i řidiči a stevardky autobusového dopravce Student Agency.

Úlevy mají v horku i vojáci Hradní stráže. Když teploty překročí 30 stupňů Celsia, rozhoduje o jejich rozmístění velitel stráže, řekla  ČTK prezidentova mluvčí Hana Burianová. „Rozhoduje se podle aktuální situace. Třeba dopoledne jsou na místě všechny jednotky. Odpoledne může některé stáhnout, podle toho, kde je teplota nejvyšší,“ uvedla Burianová.  Pokud je během léta intenzivnější sluneční záření, mohou vojáci nosit i sluneční brýle. A to i přesto, že dioptrické brýle jsou pro příslušníky Hradní stráže nepřípustné.

Zdroj: ČTK


Firmy kvůli vedru mění pracovní dobu a poskytují zaměstnancům nápoje Foto: CTK.cz

reklama

Další články

 1. Na náměstí I. P. Pavlova vznikla Otevřená scéna

  Společnost ·

  Centrum Prahy ožije. Velkoplošnou malbu přímo na náměstí I. P. Pavlova vytvořil umělec Patrik Hábl. Na 14 dní bude pomalovaná ulice místem Otevřené scény, na níž se uskut…

 2. Brusel a Penguin se dohodly na cenách e-knih

  Tech ·

  Elektronické knihy britského nakladatelství Penguin by mohly být levnější. Vydavatelství totiž Evropské unii slíbilo zrušit své dohody s americkou technologickou společno…

 3. Tajemství dlouhověkosti čínských seniorů

  ·

  Přežili války a hladomory a mnozí z nich dosud bydlí v chatrčích bez topení, s několika jüany na den. Nicméně se tito staří Číňané dožívají vysokého věku, jednoho z nejvy…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.