reklama

FOTO: Čína není jediná, kdo staví ostrovy v Jihočínském moři

Ačkoliv nemá rozsah čínské výstavby ostrovů ve sporném území Jihočínského moře obdoby, není jediným národem, který zde staví. Podle Asijské námořní iniciativy pro transparentnost (AMTI) se ke stejnému kroku uchýlil i Vietnam. AMTI zdokumentovala 10 takových míst v regionu. Ty největší z nich vám přinášíme na Zet.cz.

Mohlo by vás zajímat

Vyostřená diskuze kolem územních nároků Jihočínského moře je aktuálním tématem. Na téměř celé Jihočínské moře, kudy vedou významné námořní trasy a pod jehož dnem se mohou nacházet velké zásoby ropy a zemního plynu,  si Čína vytváří větší územní nároky než kterákoli jiná země v historii regionu. Stálý rozhodčí soud v Haagu přitom minulý měsíc rozhodl o tom, že Peking nemá z historického hlediska právo na oblast ve sporných vodách. Hospodářské nároky Číny tak nejsou podle rozhodčího soudu opodstatněné.

Čína uvedla, že s rozhodnutím soudu nesouhlasí a nebude se podle jeho nařízení řídit.

Čína se přitom snaží v regionu posílit své vojenské postavení tím, že rozšiřuje desítky malých ostrovů, které se v moři nacházejí, a staví na nich základny. Čína vytvořila například podle odhadů přes 3000 akrů půdy na Spratlyho ostrovech.

Vietnamská činnost není zdaleka tak výrazná. Na deseti místech v regionu nicméně Vietnam vybudoval něco málo přes 120 akrů půdy. Převážně na Spratlyho ostrovech, Southwest Cay, Southwest Cay, Sin Cowe a West Reef. K většině výstavby došlo v posledních dvou letech.

Zdroj: CSIS / AMTI / DigitalGlobe

Zdroj: CSIS / AMTI / DigitalGlobe

Zdroj: CSIS / AMTI / DigitalGlobe

Zdroj: CSIS / AMTI / DigitalGlobe

 

 

Zdroj: AMTI, Zet

FOTO: Čína není jediná, kdo staví ostrovy v Jihočínském moři Foto: CSIS / AMTI / DigitalGlobe

reklama

Další články

  1. Čtrnáct zemí s nejlepší reputací na světě

    Společnost ·

    Výzkumná a poradenská společnost Reputation Institute vyhlásila žebříček zemí s nejlepší pověstí. Klíčové faktory, které v něm zohlednila se týkaly zejména kvality exp…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.