reklama

Globalizace podle čínského prezidenta představuje nezvratný trend

Globalizace představuje „nezvratný historický trend“. Světové mocnosti ale musejí usilovat o to, aby obchodní vztahy byly „otevřenější, vyváženější, spravedlivější a prospěšnější pro všechny“. V projevu v rámci summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) to v pátek řekl čínský prezident Si Ťin-pching.

Mohlo by vás zajímat

Podle agentury DPA proslov ostře kontrastoval s vystoupením amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten krátce předtím obhajoval svou politiku, jež „klade Ameriku vždy na první místo“, a hájil také odstoupení Spojených států od Transpacifické smlouvy (TPP).

Čínský prezident se na summitu ve vietnamském městě Danang naopak zasazoval o uzavření dalších mnohostranných dohod a o vytvoření „globální sítě zón volného obchodu“.

„Měli bychom podporovat volný obchod a otevřený regionalismus, abychom umožnili rozvojovým zemím mít větší prospěch z mezinárodního obchodu a investic,“ řekl Si Ťin-pching.

Vůdci zemí z oblasti Asie a Pacifiku ve Vietnamu řeší situaci, která nastala poté, co Trump v lednu podepsal příkaz o odstoupení USA od Transpacifické smlouvy. Dokument v roce 2015 uzavřelo 12 zemí představujících 40 procent světové ekonomiky. Za USA smlouvu podepsala minulá administrativa, ale americký Kongres ji neratifikoval.

 

 

Zdroj: ČTK

Globalizace podle čínského prezidenta představuje nezvratný trend Foto: thelefty / Shutterstock.com: Čínský prezident Si Ťin-pching

reklama

Další články

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.