reklama

Hlavní zprávy z byznysu: Fitch snižíl ratingové hodnocení Francie o stupeň kvůli deficitu rozpočtu

Ratingová agentura Fitch snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Francie kvůli zhoršujícímu se deficitu státního rozpočtu. Agentura snížila rating o jeden stupeň na úroveň AA, se stabilním výhledem. Rovněž upozornila, že hospodářský výhled Francie je slabý a reformy nedostatečné. Jiná agentura, Standard & Poor's, v pátek snížila úvěrové hodnocení Bulharska do neinvestiční kategorie kvůli nestabilitě tamního bankovního sektoru.

Mohlo by vás zajímat

V letošním roce by francouzská ekonomika měla poprvé po čtyřech letech růst pomaleji než je průměr růstu eurozóny.

Francouzská vláda v září varovala, že rozpočtový deficit za letošní rok se spíše zvýší, přes předchozí ujišťování, že bude schodek nižščí. Kvůli zhoršenému vývoji ekonomiky vláda také plánuje od dva roky později splnit limit, vyžadovaný pravidly eurozóny na rozpočtový deficit. Ke splnění dojde nejdříve v roce 2017, tedy o dva roky později, než Francie původně slíbila svým evropským partnerům.

Známka AA je u agentury Fitch třetí nejvyšší. Třetí nejvyšší známku má Francie také u ratingové agentury Standard & Poor's. 

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože naznačuje riziko nesplácení úvěrů. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

S&P snížila úvěrový rating Bulharska do neinvestiční kategorie 

Mezinárodní ratingová agentura Standard and Poor's v pátek snížila úvěrové hodnocení Bulharska do neinvestiční kategorie kvůli oslabení tamního bankovního sektoru. V červnu se v Bulharsku zhroutila čtvrtá největší banka a bankovní systém země prošel největší krizí od 90. let. 

Rating dlouhodobých devizových závazků Bulharska snížila S&P o jeden stupeň na BB+ z dosavadní úrovně BBB-. Tím se rating dostal na úroveň která se anglicky označuje výrazem junk. Do cenných papírů zařazených v této neinvestiční kategorii nemohou investovat některé skupiny investorů, například penzijní fondy. 

Dvě bulharské banky zasáhly v létě masové výběry vkladů a země zažila nejhorší finanční krizi od 90. let. Vláda bankovnímu sektoru poskytla finanční pomoc, ale tím zvýšila zadlužení. Na tento fakt upozornila také zpráva S&P.

  

V Belgii začala stávka, zastavila leteckou i pozemní dopravu

V Belgii probíhá generální stávka, k níž odbory vyzvaly na protest proti rozpočtovým škrtům a hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády. Letiště nepřijímají ani neodbavují žádné lety, zastavila se také železniční a městská hromadná doprava, v nemocnicích funguje jen pohotovost, uvedla agentura AFP.

Čtyřiadvacetihodinová stávka začala v dopravě již v neděli večer. V důsledku zastavení práce leteckých dispečerů nepřistálo ani nevzlétlo na letištích od včerejšího večera žádné letadlo. Na mezinárodním bruselském letišti to znamená zrušení 600 letů. 

Po celý dnešní den se nepočítá s provozem rychlovlaků, které zemi spojují s Francií, Británií, Nizozemskem a Německem. Ve valonských i vlámských městech nejezdí podle AFP žádné autobusy, tramvaje či metro. Odbory řidičů kamionů pohrozily zablokováním dálnic. Zastavení práce postihlo školy, školky, věznice, úřady, podniky i média. Neočekává se vydání deníků ani vysílání žádného rozhlasového programu.

 

 

Čína se zaměřuje na investice na Balkáně,  v Srbsku rozšíří uhelnou elektrárnu

Čína se zaměřuje na investice do energetických projektů na Balkáně, místní trh by se mohl stát lukrativním trhem s dobrým napojením na Evropskou unii a prostorem pro růst cen.

Se Srbskem podepíše příští týden dohodu v hodnotě více než 600 milionů dolarů o rozšíření elektrárny na uhlí ve městě Kostolac. Bude to první velká investice do srbské energetické infrastruktury za více než dvacet let. Řekl to srbské televizní stanici Pink Television manažer elektrárny Dragan Jovanović.


Dohoda se má podepsat v rámci summitu představitelů zemí střední a východní Evropy a Číny, který se uskuteční v Bělehradě 16. a 17. prosince. Projekt zahrnuje výstavbu nového bloku s kapacitou výroby 350 megawattů a rozšíření těžby v blízkém dolu na uhlí Drmno. Dokončení investice má trvat pět let, dodal Jovanović. Srbská vláda a státní společnost Elektroprivreda Srbije, která nyní elektrárnu modernizuje, se bude na projektu podílet částkou 107 milionů dolarů.

ČSOB kupuje od KBC finanční server Patria Online

Československá obchodní banka (ČSOB) chce odkoupit od své mateřské firmy KBC Securities stoprocentní podíl v provozovateli finančně-zpravodajského serveru Patria Online. Transakce má lépe propojit aktivity ČSOB a skupiny Patria, které se doplňují. Informaci přinesl týdeník Euro. 

Transakci, jejíž cena nebyla zveřejněna, musí ještě schválit Česká národní banka. 

ČSOB chce server také využívat jako vzdělávací portál pro současné či potenciální zájemce o investování.

Ministerstvo životního prostředí sníží objem nevyčerpaných peněz evropských fondů pod 5 miliard korun

Objem peněz, které se Ministerstvu životního prostřední nepodaří letos vyčerpat z evropských fondů bude menší, než se původně očekávalo, díky úsilí o oživení některých projektů. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) se tento objem podaří snížit po pět miliard korun.

Původně hrozilo, že nevyčerpaných peněz bude 16 miliard korun a později tento odhad klesl k pěti miliardám. 

Pokud nějaké peníze ve fondech zbudou, Česká republika o ně přijde, protože se nebudou moct převést do příštího roku. Česko je z pohledu čerpání evropských peněz nejhorší z celé EU.

Částku v těchto dnech dopočítává Státní fond životního prostředí. 

 

 

Tržby českých obchodníků stoupají, trendem Vánoc je drobná elektronika

Tržby obchodníků i o třetím adventním víkendu stoupaly. Lidé hodně nakupovali drobné kosmetické balíčky, hračky a knihy. Trendem letošních vánoc je ale podle ankety ČTK drobná elektroniky v čele s tablety. 

Zájem o malé elektronické přístroje potvrzuje mluvčí Euronics Bohuslav Komín. "Letos poprvé překonal prodej menší spotřebičů v objemu velké spotřebiče. Za aktuální víkend byl prodej malé bílé elektroniky dvojnásobný oproti velké bílé, která jej normálně v průběhu roku převyšuje," řekl Komín. Podobné prvenství podle něj získaly i mobilní telefony, které poprvé obratově překonaly prodej televizorů.

 

Zdroj: ČTK, Euro

Hlavní zprávy z byznysu: Fitch snižíl ratingové hodnocení Francie o stupeň kvůli deficitu rozpočtu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nevěřící medvěd - Komentář Jakuba Kučery

    Byznys ·

    Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla omezit svou produkci a ceny ropy pokračují v poklesu. Oproti letním 115 dolarům za barel stojí nyní severomořs…

Youradionews.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio News.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.